Haberler

Kötü Ofis Tasarımının Maliyeti

Tarih: 3 Mayıs 2006 Kaynak: Building Design Yazan: Marguerite Lazell Çeviren: Sinem Çetintürk
Yapılan bir araştırma sonucunda başarısız ofis tasarımlarının İngiliz iş dünyasını her yıl binlerce Pound zarara soktuğu ortaya çıktı. Üretimi ve çalışanların verimliliğini azalttığı sonucuna ulaşıldı.

İngiltere’de ofis çalışanları arasında yapılan araştırmada çoğunun çalışma alanlarının mimarisinden memnuniyetsiz oldukları ve daha iyi bir fiziksel çevrede önerilecek yeni bir işi tercih edecekleri yönünde cevaplar alındı.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan temel şikayetler; %40 gürültü, %33’ü yetersiz havalandırma ve %16 yetersiz alan şeklinde sıralanıyor. Ayrıca çalışanlar bunların çalışma performansı üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünüyor.
Çalışanlara, nasıl bir ofiste çalışmak istedikleri sorulduğunda üç kişiden biri açık planlı ofis mekanı yerine daha küçük alana sahip paylaşılan ofisleri tercih edeceklerini belirtmişler. Bu arada %37’si ise çalışma alanındaki niteliği artıran en önemli unsurun doğal ışık olduğunu söylemiş.

Glen Howells Mimarlık ofisi’nin sahibi Glen Howells sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını ve işverenlerin iyi tasarımdan tasarruf etmenin sonucu böyle olduğu açıklamasını yapıyor.

Çalışma alanları kadar ofis içi dolaşım ve dinlenme yerlerinin de önemli olduğunu belirten mimar geniş açık planlı ofislerin çalışan topluluğun birliktelik gereksinimlerini yeterince karşılamadığını belirtti. “Topluluğun büyüklüğü çok önemli, 2.000 kişiyle birlikte bir ilişki kuramazsınız.”

Howell, tasarıma para ödemek iki yıl içersinde işleri yoluna koymak için ödenecek danışmanlıktan daha işyi sonuçlar yaratacağını düşünüyor.

GMW Architects’ten Terry Brown’un yaptığı açıklama da Howells’ı destekler yönde; “İnsanlar kendilerine ait bir mekanları olduğunu hissetmeyi seviyorlar, ve bazı ofislerde bireysel mekanlar oluşturacak şekilde bir oluşuma gidiliyor. Büyük bir alana sahip olmanız gerekiyor ama bunu parçalara bölmelisiniz.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.