Haberler

Rengi Kirlilik Nedeni Değil

Tarih: 3 Mayıs 2006 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi


İzmir Körfezi’ne ait su örneklerini inceleyen Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü, bir rapor hazırladı. Dekan Prof. Dr. Ahmet Kocataş deniz suyuna pembe - kırmızı rengi veren nedenin dinoflagellata grubu hücreli türlerinden Noctiluca scintillans’ın neden olduğunu belirtti.

Kocataş, raporunda ayrıca şu bilgilere yer verdi; “Noctiluca scintillans aşırı üremeleri ortamın kirlilik derecesi ile doğru orantılı olmayıp, genel olarak ilkbahar mevsimi başlarından sonuna kadar körfezlerde gözlenen doğal biyolojik olaylardandır. Bu mikroalgin su yüzeyinde birikimi rüzgarın yönüne bağlı olup, rüzgar yönünde kıyılarda yoğunlaşır ve 1.0 – 5.0 cm derinlikte yoğun tabakalar oluşturabilir. Kirlilik artışı oluştuğu taktirde bu üremelerin sadece boyutunu artırabilmektedir. Dolayısı ile şu anda İzmir Körfezi’nde gözlenen bu olay, temizlenme sürecinde bir aksamaya işaret etmemekte olup, rüzgar yönüne bağlı olarak bu organizmaların kıyıda birikmelerinden ibarettir. Ancak canlı iken ağır bir koku oluşturabilen bu tür, bir iki gün içinde ölüp çöktükten sonra zeminde anoksik zon oluşturabileceği gibi, atmosferde sülfür kokusuna da neden olabilir. Olay, doğal fitoplankton süksesyonunun aşırı üreme fazına geçmesi ile ilgili bir süreçten ibarettir.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.