Haberler

Yelki''ye Rekreasyon Alanı

Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İnciraltı’nda 480 dönümlük alanda oluşturduğu Kent Ormanı ve farklı ilçelerde sürdürdüğü yeşillendirme çalışmalarıyla İzmir’in yeşil dokusunu güçlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına dahil olan beldelerde de çalışmalara başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yelki’de 570 dönümlük alanda oluşturacakları rekreasyon alanı ve 420 dönümlük ormanla beldenin çehresini değiştireceklerini açıkladı. Başkan Kocaoğlu, “Yapacağız düzenleme ile bölgede spor, dinlenme alanları, yürüyüş yolları oluşturacağız. Yelki, İzmirlerinin doğayla baş başa kalabileceği, dinlenebileceği uğrak yerlerden biri olacak” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, ağaçlandırma çalışmaları ve büyüyen kent ormanlarıyla birlikte İzmir’in mavi ile yeşilin buluştuğu bir kent haline geleceğini belirterek, “ İnciraltı’nda, Kültürpark’ın 3.5 katı büyüklüğünde bir alanı düzenlerken, geniş bir alanı da kent ormanı haline getirdik. Sasalı’da da Doğal Yaşam Parkı kurma çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar tamamlanınca İzmirli’nin Kültürpark dışında da gidebileceği yeni yeşil alanlar oluşacak. Böylece artan yeşil alan oranı ile hem İzmir, hem de İzmirli daha rahat nefes alacak” diye konuştu.

Spor ve Dinlenme Alanları
Yelki Belediyesi mülkiyetinde olan ve Yelki Köyü’nün sağ tarafında yer alan 570 dönümlük alanda rekreasyon çalışmaları yapılacak. Yelki Belediyesi ile yapılan protokolün ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi proje çalışmalarına başladı. Spor ve dinlenme alanlarından oluşacak bölgede; spor tesisleri, yürüyüş yolları ve vatandaşların açık alanda spor yapmasını sağlayacak spor istasyonları, otopark alanı yer alacak. Doğal ortamda oluşturulacak bu rekreasyon alanına ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ağaç da dikecek.

50 Bin Ağaç Dikilecek
Oluşturulacak rekreasyon alanının dışında Yelki Beldesi’ne bir de orman kazandırılacak. Proje kapsamında, Güzelbahçe’ye bağlı Yelki beldesinde 420 dönümlük arazi düzenlenerek 50 bin fidan dikilecek. Bölgede yol açma çalışmaları yapıldı. Alanı dikime hazırlamak üzere çalışmalar sürdürülüyor. Beldenin sırtlarında bulunan araziye toplam 50 bin adet zeytin, fıstık çamı ve kara servi dikilecek. Ağaçlandırma sahası tel çitle çevrilerek koruma altına alınacak. Çalışmalar tamamlandıktan sonra beldenin arkasındaki çorak görüntü değişecek ve İzmir yeni bir genç ormana kavuşmuş olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.