Haberler

Konut kredisi talebinde artış var

Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarına göre, taşıt kredilerinde talep artış hızının biraz yavaşladığı görülürken, konut piyasasına ilişkin beklentiler, konut kredisi talebini artıran en önemli etken olmayı sürdürdü.

Merkez Bankası, Ocak-Mart 2006 dönemine ilişkin “Banka Kredileri Eğilim Anketi” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, bu yılın ilk üç aylık döneminde Banka Kredileri Eğilim Anketine bankalar tarafından verilen yanıtlar incelendiğinde, kredilere uygulanan standartların gevşetilmeye devam ettiği görüldü. Diğer bankaların rekabeti kredi standartlarının gevşetilmesinde en önemli faktör olma özelliğini korudu.

Kredilere uygulanan koşul ve kurallar açısından, bankaların ortalama krediler üzerindeki kar marjını azaltma eğiliminin bir miktar yavaşlayarak sürerken, daha riskli krediler üzerindeki kar marjını ise, işletme kredilerinde artırma, bireysel kredilerde sınırlı azaltma eğiliminde oldukları gözlendi.

Vade koşulları genel olarak esnetilmeye devam ederken, özellikle taşıt kredilerinde bu koşulun gevşetildiğini bildiren bankaların oranıtüm anket dönemleri içindeki en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu dönemde de kredi talebinde artış bildiren bankaların oranı genel olarak beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir ve geleceküç aylık dönem için tüm kredi türlerinde talebin artacağı öngörüldü.

Bireysel Kredileri
Geçen üç aylık dönemde bireysel kredi talebinin arttığını bildiren bankaların oranı konut alım kredilerinde beklentilere uygun gerçekleşirken, taşıt alım kredilerinde beklentilerin bir miktar gerisinde kaldı, diğer bireysel kredilerde ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Oranlara bakıldığında, konut alım kredilerinde bankaların net yüzde 87’si artış beklerken net yüzde 88’i, taşıt alım kredilerinde net yüzde 53’ü yükseliş beklerken net yüzde 45’i, diğer bireysel kredilerde ise net yüzde 66’sı artış beklerken net yüzde 86’sı artış bildirdi.

Konut alım ve diğer bireysel kredilerde önceki dönemlerdeki talep artış eğiliminin devam ettiği, taşıt kredilerinde ise talep artış hızının az da olsa yavaşladığı görüldü.

Gelecek üç aylık dönemde bankaların tüm bireysel kredi türleri için beklentileri talebin artacağı yönünde oldu. Talep artışı bekleyenbankaların oranı, konut kredilerinde net yüzde 73, taşıt kredilerinde net yüzde 46 ve diğer bireysel kredilerde net yüzde 79 olarak belirlendi.

Ankete katılan bankaların net yüzde 87’sine göre konut piyasasına ilişkin beklentiler konut alım kredisi talebini artıran en önemli faktör olma özelliğini korudu.

Bankaların Özel Olarak Belirttiği Hususlar
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, bazı bankaların anket soruları dışında özel olarak belirttiği hususlar yer aldı.

Buna göre, konut piyasası İpotekli Konut Finansmanı (mortgage) Yasası beklentisi parelelinde hareketlendi. Konut ve işyeri alımına yönelik kredi kullandırımlarında artış gözlendi. Bireylerin yatırım amacına yönelik işyeri statüsündeki alım taleplerinin konut kapsamındadeğerlendirilmesi bu alanda kullandırımları da hareketlendirdi.

Özellikle son aylarda, bankaların sektörler bazında müşterilere yönelme eğilimine geçmeleri nedeni ile, bazı sektörlerde rekabetin arttığı ve sektörel kar marjlarının daraldığı gözlendi

İpotekli konut finansmanı (mortgage) ile ilgili yasa tasarısı hazırlıklarını içeren dönemde, ileriye yönelik portföy oluşturma çabası içinde, özellikle konut ve işyeri alımına yönelik kredilerde rekabet oldukça arttı.

Bu rekabet ortamı, hem komisyon hem de faiz gelirlerinde azalmayı gündeme getirdiğinden, bankaların geliri daha yüksek kredi tiplerini ön plana çıkardıkları gözlendi. Tüketici finansmanı kredileri ve işletme finansmanına yönelik krediler, bu kapsamda daha çok ön plana çıktı.

Düşen enflasyon oranları, bono faizleri ve gecelik fonlama maliyeti nedeniyle önümüzdeki dönemde tüm bireysel kredi faizlerinde düşüşlerin yaşanabileceği beklendi.

Önümüzdeki dönemde müşteri taleplerini belirleyecek temel etkenin faiz olacağı beklendi.

TEB, Taşıt Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü
Türk Ekonomi Bankası (TEB) taşıt kredisi faiz oranlarını düşürdü. TEB’den yapılan açıklamaya göre banka, YTL taşıt kredisinde 3-12 ay vadede uyguladığı faiz oranını yüzde 1,29’dan yüzde 1,25’e çekti. 18-48 ay vadede uygulanan faiz oranı da yüzde 1,23’ten yüzde 1,19’a düşürüldü.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.