Haberler

Çeşme ve Alaçatı için yargı zamanı

Tarih: 5 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal Yazan: İbrahim Günel
Sualtı Araştırmaları Derneği, Doğa Derneği, Ege Doğa Derneği ve Greenpeace Akdeniz, İzmir Alaçatı ve Çeşme kıyılarında sit derecesini düşürme kararlarına karşı Danıştay''da dava açtı. Danıştay 6. Dairesi''nde açılan davalarda yürütmenin durdurulması ve kararın iptal edilmesi istendi.

İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 18 Şubat 2006''da aldığı kararla, Alaçatı ve Çeşme kıyalarında koruma altındaki yedi bölgenin sit derecesini bir.den ikiye düşürmüş,, bazılarını da doğal sit kapsamından çıkarmıştı.

Davacı sivil toplum kuruluşlarının açıklamasında, "Betonlaşmış Çeşme ve Kuşadası ilçeleri arasında kalan Alaçatı kıyıları, bölgenin el değmemiş son doğal alanlarını oluşturuyor. Akdeniz foku, Akdeniz martısı ve karakulak gibi nesli tehlike altında bulunan hayvanların yaşam alanları olan bu son sığınakta sit derecelerinin düşürülmesiyle başlayacak yapılaşma, bu canlıların Türkiye''den silinmesine neden olacak" denildi.

Dava dilekçesinde kurul kararının iptali yanında, ''Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik''in ''tespit değerlendirme kıstasları'' başlıklı 4. maddesi ile tescil kaydının kaldırılması'' başlıklı 8. maddesinin iptali de istendi.

Sit dereceleri üçe ayrılıyor. 1. derece doğal sitlerde günü birlik tesisler ile gezinti alanlarının dışında yapılaşma yapılamıyor. 2. derecede turistik tesislere, 3. derecede de belli disiplin altında yapılaşmaya izin veriliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.