Haberler

Çocuklar ölüyor, okul çürüyor

Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Ümraniye Alemdar Beldesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 1500 öğrenci kapasiteli, bilgisayar sınıflı, üzerinde futbol sahası dahi bulunan modern ve donanımlı okul, çürümeye terk edildi. Ümraniye''nin Alemdar beldesine bağlı 10 bin nüfuslu Ekşioğlu Mahallesi''nde oturan 700 öğrenciden 6''sı, okul bulunmayan beldeden, kilometrelerce uzaktaki diğer okullara giderken kullanmak zorunda kaldıkları E-6 yolunda trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Fakat aynı bölgede başka bir okul yapımı kararı alındı.

Beldedeki ailelerin tepkileriyle Alemdar Beldesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği, 2000''de ilköğretim okulu yapılması kararı aldı. Varılan anlaşma sonucu, Ek-İl inşaat firması, 32 derslikli, 1500 öğrenci kapasiteli, bilgisayar donanımlı ve üzerinde halı sahası dahi bulunan modern bir okulu eğitime hazır olarak teslim etti. Ancak, bağış toplayamayan dernek, EK-İL İnşaat''a ödemesi gereken 1 trilyon 122 milyar lirayı veremedi. Derneğin, muhtarlığın ve inşaat firmasının, İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı''na başvuruları ise sonuçsuz kaldı.

Ekşi: Faizden Vazgeçtim
EK-İL İnşaat firması ise okula yönetim kurulu başkanı Ekrem Ekşi ''nin adının verilmesi koşuluyla faizden vazgeçtiğini, sözleşmede bulunan 1 trilyonluk 122 milyarlık bedelin ödenmesiyle okulun hizmete açılmasını kabul ettiğini bildirdi. Bu sırada İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri de okulun açılması gerektiğini belirten raporlarında, ''''Teknik elemanlardan oluşacak bir komisyon tarafından belirlenecek borcun, okula adının verilmesi karşılığında bulunabilecek bir hayırsever, bağışçı, bakanlık veya İl Özel İdaresi tarafından ödenmesi teklif olunur'''' ifadelerine yer verdi. Okulun hizmete açılması için Ekşi''nin, 10 Haziran 2005''te valiliğe gönderdiği dilekçeye gelen yanıtta ise ''''Okulun eğitim ve öğretime kazandırılmasıyla ilgili olarak bugüne kadar bir çözüm bulunamamıştır'''' denilerek beldedeki öğrencilerin yaşamları hiçe sayıldı. Tamamlanmış modern bir okulu hizmete açmak yerine, beldede yeni bir okul yapılması kararı alınarak Vali Yardımcısı Ali Sözen imzalı Ekşi''ye gönderilen yazıyla ''''Söz konusu bölgede il bütçesi kanalıyla yeni bir okul yapımı çalışmalarına başlanmıştır'''' denildi. Okulun açılması için belde halkının imza kampanyaları ve E-6 yolunu trafiğe kapatarak eylem yapmaları da sonuçsuz kaldı.

Ekşioğlu Mahallesi Muhtarı Dursun Harman , Başbakanlık''a yazdığı mektupla okulun, tinerci çocuklarına barınma alanı ve fuhuş amaçlı kullanılmaya başlandığını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.