Haberler

Kuru fasulyeciye ''kültür'' görevi

Tarih: 8 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet

Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın, ''''halk kültürlerini, mutfağını araştırma, inceleme ve tanıtma'''' amacıyla kamulaştırılan Mustafa Necati Evi''ni, bu kapsama uymadığı gerekçesiyle Türk Tabipleri Birliği''nden (TTB) alarak ''''Hüsrev kuru fasulyecisine'''' verdiği ortaya çıktı. İlk Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati'' ye ait evin, AKP''li Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca Hüsrev kuru fasulyecisine tahsis edilmesi ihalesi, gün geçtikçe daha ilginç bir görüntü kazanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 57. Hükümet döneminde, 23 Ekim 2002 tarihli bir protokol imzalayarak Mustafa Necati Evi''ni ''''Türk mutfağının uygulamalı olarak sergilenmesi ve bu yolla Türk mutfağının tanıtılması'''' amacı ve ''''Uygulamalı Türk Mutfağı Araştırma Projesi'''' adı ile 25 yıllığına TTB''ye tahsis etti. AKP iktidara gelir gelmez, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Hüseyin Çelik ''in yaptığı ilk uygulamalardan birisi, 27 Aralık 2002 tarihli mektupla bu tahsis protokolünün iptal edildiğini TTB''ye bildirmek oldu. TTB, iptal kararını yargıya götürdü, ancak Ankara 8. İdare Mahkemesi TTB''nin yürütmeyi durdurma ve iptal başvurusunu reddetti. Mahkeme, kararına gerekçe olarak ''''Halk Kültürlerini, mutfağını, araştırma, inceleme ve tanıtma görevinin Halk Kültürleri Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü''ne ait olduğunu, kültürel amaçlı olarak kamulaştırılan Mustafa Necati Evi''nin, halk kültürlerini araştırma, inceleme ve yayma gibi amaçlarla kurulmuş tüzelkişiliklere tahsis edilebileceğini'''' gösterdi.

Karar Danıştay''a götürüldü
Türk Tabipleri Birliği kararı temyiz ederek Danıştay''a götürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ihaleye çıkarken TTB yetkilileri, Danıştay''da temyiz aşamasında bulunan dava için ek dilekçe vereceklerini belirttiler.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.