Haberler

Cam Mozaikler Banyodan Çıktı, Evin Her Yerine Yayıldı

Tarih: 6 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Eskiden sadece banyolarda kullanılan cam mozaikler banyolardan çıktı, evin her köşesine dağıldı. Artık cam mozaikten duvar panosu ve seperasyon da yapmak mümkün, sehpa-puf kaplamak da, zemin döşemek de...

Mozaik, bilinen en eski dekoratif sanatlardan biri. MÖ 3000’lerde Mezopotamya’da yer döşemesi olarak kullanılıyordu. Mozaiğin tarihin her döneminde usta sanatçılar tarafından uygulanmasına özen gösterildi.

Bizans döneminde İtalya, cam mozaiğin üssü durumuna geldi. Zenginlerin evlerinde ve saraylarda kullanılan mozaikler, kilise duvar ve tavanlarında dini motiflerle uygulanmaya başlandı.

1300’lerde kaybolan mozaik tekniği, 1800’lerin sonunda yeniden iç mimaride kullanılmaya başlandı ama bu seferki kullanım alanı küçük mobilyaların kaplanmasıyla sınırlanmıştı. Geçen yüzyılın başında tekrar iç ve dışmekanları ele geçirmeye başladı ama gelişen teknoloji ve seri üretimyüzünden, görkemli sanatsal niteliğini kaybetti.

İtalyan Bisazza ise bu geleneği yaşatmaya çalışan, sanatsal mozaik uygulamalarıyla dünyanın en ünlü markası. Firma, 1956’da İtalya’nın Vicenza bölgesinde kuruldu. Mozaikler hálá buradaki tesiste üretiliyor; tüm dünyada satılıyor.

Mozaiklerinde ünlü tasarımcılarınimzası var: Aldo Cibic, Alessandro Mendini, Francesco Mendini, Fabio Novembre ve Romeo Gigli.Tasarım bölümünü Carlo Del Bianco yönetiyor.

Mozaikle Kaplı Mobilyalar
Marka, geleneksel İtalyan cam mozaik tekniğiyle son teknolojiyi birleştiriyor. Bir yandan yüzlerce yıllık tekniklerle, 24 ayar sarı/beyaz altın karışımlı tarihi İtalyan mozaikleri üretiyor; diğer yandan bilgisayarda modern tasarımlar yapılıyor.

Havuz, mutfak vebanyolar mozaiğin en çok uygulandığı alanlar. Ama artık salon, yemek odası gibi evin diğer bölümlerine de mozaik yapılabiliyor. Mobilya bile kaplanıyor. Yer ve duvarlar tümüyle mozaik kaplanabildiği gibi, sadece belli bir bölüme de yaptırabiliyorsunuz. Banyo ve mutfaklarda genellikle tüm yer ve duvar, diğer odalarda belli bir bölümün kaplanması tercih ediliyor. Sıcağa,soğuğa dayanıklıve hafif olduğu için dış cephe kaplaması olarak özellikle yüksek binalarda kullanılıyor.

Türkiye’de otel lobilerinde, yüzme havuzu ve saunalarda Bisazza uygulamalarına, bazı mağazalarda da ürünlerine rastlayabilirsiniz. Geçtiğimizgünlerde Bisazza ve otomobil markasıMini ortak bir çalışma yaptılar.Dört Mini, tek tek yapıştırılan30 bin parça mozaikle kaplandı ve Nurus’un Levent şubesinde sergilenmeye başlandı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.