Haberler

Tüzmen''den ''Müteahhitlik Bankası kurulmalı'' önerisi

Tarih: 8 Mayıs 2006
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen "Müteahhitlik Bankası" kurulması gerektiğini bildirdi. Tüzmen, sektörün önümüzdeki yıllarda Türkiye''ye, turizm sektörü kadar döviz getireceğini de ifade etti.

Bakan Tüzmen, sektörün hızla büyüdüğünü belirterek, Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar yurtdışında 75 milyar dolarlık proje tamamladığını söyledi. 2005 yılında üstlenilen proje tutarının 9,3 milyar dolar olduğunu hatırlatan Tüzmen, müteahhitlerin yurtdışındaki faaliyetlerinin hızla arttığını kaydetti. Bakan Tüzmen, "Ancak bazı sıkıntıları da vardır. Bunların başında da teminat mektubu sorunu gelmektedir. Ne yazık ki, mevcut bankacılık sektörü müteahhitlerimize bu konuda yeterli desteği verememektedir" dedi.

Teminat mektubu sıkıntısı nedeniyle Türk müteahhitlik firmalarının yabancı ortak bularak ihalelere girmek zorunda kaldıklarını kaydeden Bakan Tüzmen, şunları söyledi: "Bu sıkıntının aşılması için acilen bir Müteahhitlik Bankası''na ihtiyacımız var. Bir Müteahhitlik Bankası kurulmalı ve müteahhitlerimizin arkasında olmalıdır. Bunu başarabilirsek yurtdışı müteahhitlik sektöründe aldığımız işler en az iki katına çıkar ve ülkemize turizm sektörü kadar döviz kazandıran bir sektör olur."

Türk müteahhitlerinin yaptıkları işlerin kalitesinin çok yüksek olduğunu kaydeden Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünün istihdama katkısının da çok büyük olduğunu ifade etti. Bakan Tüzmen, alınan projeler arttıkça yurtdışında istihdam edilen işçi sayısının da aynı oranda arttığını ifade etti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.