Haberler

Yeni Milano Fuar Binası Üzerine

Tarih: 8 Mayıs 2006 Yazan: Esra Kışlal Beçin


Fotoğraflar: Esra Kışlal Beçin

Yapımı 2002-2005 yılları arasında gerçekleşen Massimiliano Fuksas’ın tasarladığı Yeni Milano Fuar Binası kapladığı alan, devingen sirkülasyon örtüsü ile kullanıcıda oluşumun her noktasını keşfetme isteği uyandırıyor.

Işık geçirgen çatı örtüsü kendi sürekliliğinin içinde, fonksiyonunun dalgalanarak değişmesi sonucu farklı perspektifler oluşturuyor. Binanın bazı kapalı alanlarına da hareket getiren cam ve çelik yapı elemanlarından oluşan çatı konstrüksiyonu eğrisel formlu düşey yapı elemanlarına dönüşerek zemindeki su öğesiyle birleşiyor.


Binanın sadece büyüklüğü değil, fonksiyonu gereği hizmet edeceği organizasyonlar da mimarının belirttiği gibi “adeta yeni toplumun katedrali” tanımını hak etmesini sağlıyor.

345.000 m² sergileme alanına sahip fuar binasının ana aksını oluşturan sirkülasyon alanı 1.300 m uzunluğunda. Organizasyonlar sırasında kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına (eczane, çocuk kreşi, banka, postane vb.) hizmet verecek şekilde düşünülen kampüste 22 sergi holü, 4 yönetim binası, sirkülasyon aksında konumlandırılan 20 restoran ve sergi hollerinde yer alan 25 kafe-bar bulunuyor.

Gün ışığının her yerden hissedilmesini sağlayarak fuar hollerini birbirine bağlayan ve birbirinden ayıran sirkülasyon alanı, kendisine bağlı restoran ve kafelerle açık alanda ulaşımı sağlayarak bu büyük kampüsün içinde kullanıcıya nefes aldırıyor.

Fuar binasını 5-10 Nisan 2006 tarihleri arasında yapılan uluslararası mobilya fuarı sırasında görüntüledik. İtalyan firmaların yoğun olduğu fuarda, ziyaretçi olarak tüm dünyadan katılım söz konusuydu.Fuarın en ilgi çeken bölümlerinden biri tüm dünyadan genç tasarımcıların ürünlerini sergilediği “Satellite-uydu” salonuydu. Türkiye ve KKTC’den toplam dört tasarımcının da katıldığı organizasyon oldukça renkli, sıradışı fikirleri tasarımla birleştirebilenlere kendilerini tanıtma fırsatı sağlıyor.

İmaj Galerisi
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.