Haberler

Bakır fiyatları uçtu inşaata darbe vurdu

Tarih: 7 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Rahim Ak
Asya''daki hızlı büyümeye fonların ilgisi de eklenince bakır fiyatları uçtu. Günde 30 dolar oynayan fiyatlar nedeniyle ithalat kesildi. İnşaatçılar zorda.

Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinin hızlı büyümesi altın ve petrolün yanı sıra dünyada emtia yani mal fiyatlarını da katlıyor. Son günlerde bu trende gelişmekte olan ülke borsalarından yeterli parayı kazanan dev ABD''li fonların emtia piyasalarına yatırım yapmaya başlaması ile bu ürünlerin fiyatları da çılgınca artıyor. Son iki haftada bakıra yatırım yapan fonlar bakır fiyatının yüzde 35 artmasına neden oldu. Bakır Londra Metal Borsası''nda 7 bin 550 dolara fırladı. Böylece bakır fiyatları 1 yıl içinde yüzde 117, yılbaşından bu yana da yüzde 65 arttı. Türkiye''nin yıllık bakır ithalatı 160 bin ton civarında. Fiyatların hergün 30 dolar oynadığı ortamda zarar etmek istemeyen bakır ithalatçıları ise bunun üzerine ithalatı kesmek zorunda kaldı. Ağırlıklı olarak inşaat sektöründe kullanılan bakır için Erbakır adlı firma müşterilerine fiyat artış nedenlerini sıralayarak bu oynaklık süresince bakır ithal etmeyeceğini ve bu nedenle siparişlerin karşılanmayacağını anlatan bir mektup gönderdi. Erbakır aksi halde sürekli yükselen fiyatlar nedeniyle zor durumda kalabileceğini müşterilerine iletti.

Siparişler İptal Edildi
Bu ise özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları etkileyecek. İnşaatta bakır, klima sistemlerinde, bir çok malzemede ve özellikle elektrik kablolarında kullanılıyor. Bakır fiyatlarının artışı ise inşaat maliyetlerinde artışa neden olacak. Hatta ürünün bulanamaması nedeniyle bir çok projenin de aksayacağı ifade ediliyor. Bakırın yanı sıra son bir yılda yüzde 48 artan alüminyum ve yüzde 15 artan nikel de son inşaat malzemelerinin fiyatının artmasına neden oluyor. Türkiye 200 bin tonluk ihtiyacına karşılık yıllık 40 bin ton üretim yapıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.