Haberler

Mortgage sistemi nihayet yasalaşıyor

Tarih: 6 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaman Törüner
Konut finasmanı sistemi (mortgage) nihayet yasalaşıyor. Yasa, Bütçe ve Plan Komisyonu''ndaki düzeltmelerden sonra, Meclis Genel Kurulu''na geldi. Yasanın bu aşamaya gelmesi için hem Devlet Bakanı Abdüllatif Şener hem de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar çok çalıştı.

Abdüllatif Şener''i kabinenin en ayakları yere basan, ne söylediğini bilen; üstelik, bildiğini söylemekten de çekinmeyen bakanı olarak değerlendiriyorum. Hükümet içindeki duruşu ve müsamahakâr tutumu onu geleceğin lideri konumuna getiriyor.

Doğan Cansızlar, mortgage yasasını çıkararak ülkeye en büyük katkıyı yapmaya ve adını unutulmazlar arasına sokmaya çalışıyor. SPK''nın içindeki bütün sıkıntılara rağmen, bu konuda gösterdiği ısrar, heyecan ve özveri övgüye değer.
Son günlerde, bu konuda her kafadan bir şey çıkıyor: Bazıları, gayrimenkul fiyatlarının gereğinden fazla arttığını söylüyor. Oysa, fiyatlar bütün dünyada arttı ve bu eğilim devam ediyor. Türkiye''deki gayrimenkul fiyatları, dolar bazında bile artmaya devam edecek.

Kâğıt üretilecek
Bazıları, bankaların halen rahatça konut kredisi verdiklerini, konut finansmanı yasası çıksa bile, fazla bir şey değişmeyeceğini söylüyorlar. Yanlış. Yasa çıktıktan sonra, bankalar verdikleri konut kredileri karşılığında uluslararası piyasalarda satabilecekleri kâğıtlar üretecekler. Böylelikle, hem topladıkları mevduat ve aldıkları borç kadar kredi vermekten hem de vade uyumsuzluğundan kurtulacaklar. Sonuçta, kredi miktarı çok artacak; kredi vadeleri çok uzayacak ve faizler uluslararası kredi seviyelerine inecek.

Bazıları, yasa çıksa da yabancı fonların yatırım için, Türkiye''ye gelmeyeceklerini, gayrimenkul yerine, borsaya yatırım yapacaklarını söylüyor. Yanlış. Şu anda, konut finansmanı sistemi yasasını bekleyen onlarca yabancı fon var. Bunlardan sadece benim haberim olan birkaçının büyüklüğü 2 milyar doları aşıyor.

Yasa çıkar çıkmaz, bir yıl içinde ülkeye 15 milyar dolarlık fon gelebileceğini sanıyorum. Yasa, Meclis tatile girmeden önce çıkarılabilirse, fonların yaratacağı talep nedeniyle, özellikle İstanbul''da iyi yerlerde ve plazalarda gayrimenkul fiyatları artacak. Yapılmış ve yapılmakta olan yüksek katlı binalar ve alışveriş merkezleri büyük prim yapacak. Yine, bu nedenle, bir süre daha cari açık önemli bir sorun olmaktan çıkacak, döviz fiyatları artmayacak.

Hükümetin kozu olacak
Bu yasa, önümüzdeki seçim için hükümetin en büyük kozu olacak. Hükümet, yasadan sonra karşılaşacağı gelişmeleri tahmin bile edemez. Yapılacak tek şey var: Konut finansmanı sistemi yasasını uluslararası standartlara uygun olarak çıkarmak. Ben olsam, sistemi vergi yükünden tamamen arınmış olarak çıkarır ve gelişmeleri beklerim. Kredi faizlerinin vergiden düşülmesini sağlarım. Hatta, bu kredilerde kullanılacak mevduatı, kanuni karşılıklardan muaf tutarım. Önümüzde seçim var. Bu süre zarfında, her aileyi kredilendirmek mümkün.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.