Haberler

''Her şeyimi kaybettim onurumla dönüyorum''

Tarih: 9 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Meltem Ersoy
Banker Kastelli olarak tanınan Cevher Özden, "Borsaya sokmuyorlar, her şeyimi kaybetmiş olarak inşaat işine onurumla geri dönüyorum" dedi. Özden, projelerinde ödemenin bankayla değil, senetle olacağını söyledi.

Kamuoyunda Banker Kastelli olarak tanınan Cevher Özden, inşaat işine giriyor. 1975 yılında Kastel İnşaat Taahhüt ve Ticaret Sanayi A.Ş.''yi kuran Özden, yeniden konut ve işyeri inşaatı yapmak üzere harekete geçti. Özden, 75 yaşına geldiğini söyleyerek, "Bu yaşımdan sonra ne yapayım? Bildiğim 2 iş vardı, biri borsa biri de inşaat, kendi kurduğum borsaya şimdi beni sokmuyorlar. Ben de inşaat işine yeniden sarılıyorum" dedi. Özden, inşaat işini çocuklarıyla birlikte yürüteceklerini dile getirerek, "Bundan sonra inşaat işindeyiz" diye konuştu.

Lüks ve Sosyal Konut
Özden, İstanbul''da konutve işyeri projeleri gerçekleştireceklerini kaydederek, proje yerlerinin henüz netleşmediğini, detayların Eylül ayında belirleneceğini ifade etti. "Hem lüks hem de sosyal konut projeleri yapacağız" diye konuşan Özden, işyeri projelerini de hayata geçireceklerini söyledi.

Kefil ve Kayıt Yok
Özden, şu anki sistemden tamamen farklı bir ödeme sistemi kuracağını belirtirken, bu sisteme göre kefil ya da kayıt istemeyeceklerini anlattı. Özden, şöyle konuştu: "Benim sistemim 20 yıl vadeli bir ödeme sistemi olacak. Sistemin ana finansmanı müşteri olacak. Peşin para, kefil ya da kayıt istenmeyecek. 20 seneliksenetler satın alınacak. Zaten ev alma sistemi eskiden de böyleydi. Eskiden ne bankalar ne de konut kredileri vardı. İnsanlar vadeli senetlerle ev sahibi oluyorlardı." Özden, inşaat sektöründe daha önce gerçekleştirdikleri projeleri anlattığı tanıtım kataloğunun giriş yazısında ise şunları dile getirdi: "Haksızlığın en üst düzeyini yaşamış bir kişi olarak namus, haysiyet ve onurumu muhafaza etmek için bütün servetimi bu yolda kaybetmekle karşı karşıya geldim. Çok şükür ki her şeyimi kaybettim ama itibar ve onurumu ayakta tuttum. Bugün karşınıza çağın teknolojisini tatbik etmek veherkesi konut veya işyeri sahibi yapmak için yeniden kollarımızı sıvamak görevini üstlendik."

İtibarımız Yüksek
Kastel İnşaat isminin kamuoyundaki itibarının çok yüksek olduğunu savunan Özden, 1988 ve 2001 yılları arasında devam eden mahkeme sürecinin kendilerini duraksattığını söyledi ve şöyle devam etti: "Bizi yıllarca bloke ettiler, bütün bunlar Adnan Kahveci ile yaptığımız bir münakaşa nedeniyle oldu. Benim ve bütün ailemin malvarlığına el koydular. Devlet bize yaklaşık 1.2 milyar dolar vergi bindirdi. 108 tane ödeme emri geldi, bu ödemeleri 2004 yılında ancak bitirdik."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.