Haberler

Net''in Milas Projesi''ne Ağaoğlu Ortak Oluyor

Tarih: 10 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
İstanbul Yaklaşımı''na dahil Net Grubu, dünyanın sayılı turizm projelerinden biri olacak ''Net Milas''ta müteahhit ve turizmci Ağaoğlu ile ortak oluyor. Mayısta başlayan görüşmeler, küçük pürüz dışında imza aşamasına geldi

Turist rehberlerinin kurduğu Net Holding, borç krizinden Milas''taki dev projesine ortak bularak kurtuluyor. İçine düştüğü borç krizinden 2004 yılında İstanbul Yaklaşımı''na dahil olarak çıkış arayan Net Holding, Garanti Bankası liderliğindeki ''Alacaklı Bankalar Konsorsiyumu'' üyeleriyle masaya oturmuştu.

Ağaoğlu Ortak Oluyor
Buna göre, İstanbul Yaklaşımı kapsamındaki 91.6 milyon dolar olan borç tespiti yapıldı. Bankalarca yeniden yapılandırılan, gayrimenkul takası yapıldıktan sonra ve Marbank ile Impexbank kredileri nedeniyle iflas idaresine olan borçlar haricinde net borç olarak 55 milyon 600 bin dolar üzerinde anlaşıldı. Borçlar 9 yıl düzenli ödeme yapılması durumunda 2012 yılında kapanacaktı.

TOKİ''nin Ataşehir''deki 3 bin konutluk My World projesi de dahil olmak üzere bugüne kadar binlerce konuta imza atan, ayrıca Uludağ ve Bodrum''da otelleri bulunan Ali Ağaoğlu''na ait Ağaoğlu Şirketler Grubu, Net Milas Projesi''ne hasılat paylaşımı yöntemiyle ortak oluyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan görüşmeler, imza aşamasına yaklaştı. Net Grubu ve Ağaoğlu yetkililerinin yaptıkları toplantılarda ''Alacaklı Bankalar'' temsilcileri de yer alıyor. Türkiye''nin ve dünyanın en büyük turizm yatırımlarından biri olacak olan projenin hasılat paylaşımı yöntemiyle yapılacağı söyleniyor. Ağaoğlu''nun ortaklık anlaşması imzalanmasından sonra proje üzerinde yasaların izin verdiği değişikliklere gitmesi muhtemel gösteriliyor.

Net Milas Projesi
Grubun en önemli kaynağını ise Net Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme projesi oluşturuyor. 1990''lı yıllarda geliştirilen bu proje, 1995 yılında somutlaşmaya başladı. Tamamı gruba ait 4 milyon 750 bin metrekare orijinal proje arazisi, yanı sıra 4 milyon 400 bin metrekare arazi, toplamı 160 bin metrekarelik 14 ayrı parselle birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden kiralanmış 11 milyon 110 bin metrekare araziden oluşan proje, 20 bin kişinin 12 ay yaşayabileceği yeni bir kent kurulmasını içeriyor. Arazilerin çoğu Net Holding şirketlerinden Halikarnas AŞ''ye ait.

Tamamlandığında sadece Türkiye''deki değil, aynı zamanda dünyadaki en büyük turizm ve gayrimenkul yatırımlarından birisi olacak proje Bodrum-Milas Havaalanı''na 5 kilometre uzaklıkta Milas''a bağlı Kıyıkışlacık Köyü Zeytinburnu Tepesi''nde konumlanıyor.

Toplam 9 bin 500 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulacak olan Net Milas''ta, 18 delikli golf pisti, dört otel, emekli konutları, devremülkler, villalar, apart oteller, alışveriş merkezleri ve spor tesisleri bulunması planlanıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.