Haberler

Çimentocu’dan Cevap

Tarih: 10 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, son günlerde çimento fiyatlarına zam yapılacağı, çimento fiyatlarının çok yükseldiği ve hazır beton şirketlerinin çimento temininde sorunlarla karşılaştıkları yönünde haberlere bir basın toplantısı ile cevap verdi.

DİE’nin Kayıtlarına Bakın
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) olarak doğru rakamları vermek için basın toplantısı düzenleme ihtiyacı hissettiklerini belirten İğnebekçili, çimentonun fiyatının birçok bölgemizde 2005 Ağustos’undan bu yana en fazla yüzde 3 ila 5 oranında arttığını, bazı bölgelerde ise hiçbir artış olmadığını belirterek, Devlet İstatistik Enstitüsü’nün bilgilerini paylaştı. DEİ’nin verilerine göre, 2005 yılı mart ayı ortalama çimento ton fiyatının 105,98 YTL iken aynı ayın 2006 fiyatının ise 114,55 YTL olduğunu dile getiren İğnebekçili, buna göre, çimento fiyatındaki yıllık artışın yüzde 8 ile enflasyona paralel olduğunu kaydetti. İğnebekçili, diğer taraftan, aynı dönemde konut fiyatlarına gelen zammın, yine DİE verilerine göre yüzde 56.9 ile çimentonun tam
7.5 katı olduğunu ileri sürdü.

İnşaatları Durdururuz...
Ülkemizde bilhassa son bir yıl içinde, konut inşaatlarındaki canlanmaya paralel olarak, çimento yurtiçi talebinde büyük artış olduğunu belirten İğnelibekçi şöyle konuştu: “Bizler, çimento sektörü olarak böylesine kuvvetli bir büyümeyi kesinlikle beklemiyorduk. Bazı üreticiler ise iç talebi karşılamak için, yurt dışından klinker hatta çimento ithali için arayışa girdiler. Ancak, sadece ülkemizde değil, tüm Akdeniz Havzasında ciddi bir çimento darboğazı yaşanmaktadır. Bugün Çin’den İskenderun Limanı’na teslim fiyatı 50-54 ABD Dolar olacak gelen klinkerin İç Anadolu’daki bir fabrikaya CIF maliyeti 78 ABD dolarını bulmaktadır.” Müteahhitler Derneği Bursa Şube Başkanı Sabit Çakmak, enflasyonun Cumhuriyet tarihinin en düşük noktasında seyrettiği bir dönemde, beton santrallerinin anlaşarak bir anda yüzde 15’lik zam yapmalarının haksızlık olduğunu söyledi. Çakmak, “Tüm kanuni hakları saklı kalmak şartıyla önümüzdeki dönemde inşaatları kademeli bir şekilde durdurma gibi eylemler yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

TOKİ Kendi İşini Yapmalı
TOKİ’nin kendi çimento fabrikasını kuracağı yönündeki haberleri de değerlendiren İğnebekçili, “Tüm TOKİ projelerinin yıllık çimento ihtiyacı azami 2 milyon ton iken, ve bu ihtiyaç yurdun dört tarafına yaygınken, çimento fiyatlarını bahane ederek yeni fabrikalar kurma düşüncesinin hiçbir bilimsel ve ekonomik mantığı olamaz. TOKİ’nin misyonu, bir zamanlar ÇİTOSAN’ın yaptığı işleri yapmak değil, vatandaşa ucuz konut üretmektir. Son derece makul fiyat seviyeleri ve toplam inşaat maliyetinde sadece yüzde 4’lük payına rağmen, sürekli olarak sadece çimento fiyatlarının tartışılıyor olmasını anlamamız mümkün değildir” diye konuştu.

Erdoğan Yetki Vermişti
Başbakan Erdoğan, çimento fiyatları konusundaki sözlerine alınan LİMAK Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e yemekte, “Sen şikayetçi değil misin?” diye sormuş, Özdemir’in, “Müteahhit olarak konuşursam ben de şikayetçiyim. Ama çimento Irak’a satıldığı için iç piyasada fiyatı artıyor” cevabı üzerine Erdoğan çözüm yolunu şöyle çizmişti: “TOKİ’nin kendi çimentosunu üretmek için fabrika kurmasına izin verdim. Sizler de yeni fabrika kurun. İhracata limit koyarız. İthalatı serbest bırakırız.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.