Haberler

Kadıköy Belediye Başkanı’ndan yardımcısına kıyak

Tarih: 11 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Melik Duvaklı
Kadıköy, İstanbul’un gözde semtlerinden biri. Ataşehir de ilçenin en değerli bölgeleri arasında yer alıyor. Bölgedeki Taç Spor Tesisi, 40 dönümlük arazi üzerine kurulu. Tenis kortundan futbol-basketbol sahasına, saunadan havuz ve restorana kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyor. Buradan yararlanmak isteyenler aylık bin YTL aidat ödüyor. Belediye, mülkiyeti kendisine ait olan tesisi kiraya vermiş. Hem de belediye başkan yardımcısına. Üstelik aylık kira bedeli sadece 515 YTL. CHP’li Başkan Selami Öztürk, gayrimenkulleri yok pahasına yandaşlarına kiralamakla suçlanıyor. İddianın sahibi ise belediyenin denetim komisyonu üyesi Avukat Fatih Kaya. Tesislerin kanuna aykırı biçimde kiraya verildiğini anlatan Kaya, “Buranın emsal ve rayiçler ışığında en az 100 milyar lira aylık bedelle kiralanması gerekir.” diyor.

Kadıköy Belediyesi’nde yolsuzluk iddiaları bitmiyor. Şimdiye kadar hakkında defalarca dava açılan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk hakkında Başbakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapor sonucunda açılan kooperatif yolsuzluğu davası devam ederken, şimdi de belediyeye ait gayrimenkullerin yok pahasına kiraya verildiği gündemde. Belediyenin Ataşehir’deki 40 dönümlük spor tesisini, 1 Eylül 2004 tarihli kira kontratına göre aylık sadece 515 YTL’ye kiraya verdiği ortaya çıktı. Taç Spor Kulübü’nün sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı ise Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Naibi. Belediyeye ait taşınmazların, bedelinin çok altında kiraya verilmesini belediyenin denetim komisyonu üyesi olan Avukat Fatih Kaya gündeme getirdi. Tesislerin kanuna aykırı bir biçimde kiraya verildiğini anlatan Kaya, “Taç Spor Kulübü’nün, sahibi ve yönetim kurulu başkanı olduğu Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Naibi’ye ihale ile kiralanması, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na aykırıdır.” diyor. 1 Eylül 2004 tarihli kira sözleşmesine göre Taç Spor Tesisleri’nin bulunduğu yerin, aylık 515 YTL’ye kiraya verildiğini belirten Kaya, Küçükbakkalköy’de bir başka yerin de aylık 500 YTL’ye ecrimisil alınmak suretiyle Taç Spor’un işgaline bırakıldığını öne sürüyor. Belediyenin deneyim komisyonunda bulunmasına rağmen kendisine bilgi ve belge verilmesi konusunda zorluk çıkardığını aktaran Kaya, “40 dönüm arazi üzerine kurulmuş, tenis kortları, açık-kapalı yüzme havuzları, fitness merkezi, kapalı spor salonu, saunası, sıcak su havuzu, yaz ve kış sporlarının yanı sıra restoran, bar, bilardo, oyun odası ve çocuk kulübü bölümleri mevcut. Ve bu kulübe üyeliğin yıllık 3 milyar olduğu söylenmektedir. 40 dönüm üzerine yapılmış olmasına rağmen, emsal ve rayiçler ışığında yaklaşık 50-100 milyar aylık bedelle kiralanması gereken bu yerin, nasıl aylık 515 YTL’ye kiralandığının da sorgulanması gerekir.” diye konuşuyor. Avukat Kaya, Taç Spor Kulübü’nün sahibi Mahmut Naibi’nin belediye başkan yardımcısı sıfatı ile hem alıcı hem de satıcı konumunda olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam ediyor: “Taç Spor’a biçilen kira değeri, Kadıköy’ün ve Kadıköylünün parasının har vurulup harman savrulmasıdır. Derhal bu hukuksuzluğa son verilmesi ve yerin kira bedelinin gerçek rakamlara çıkarılması gerekmektedir.”

Taç Spor Kulübü sahibi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Naibi ise tesisleri uzun yıllar süren büyük bir emek sonucunda bu günlere getirdiğini söyledi. Naibi “Ataşehir’deki o arazi çöplük alanı gibiydi. Yıllarca emek verdim bu hale getirmek için. Belediyedeki görevime 2004 belediye seçimlerinden sonra başladım. Tesislerin üyelik ücreti iddia edildiği gibi 3 bin YTL değil, kişi başı bin YTL civarında.” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.