Haberler

Bilgi’de ARKIMEET Konferans Serisinin İlk Konuğu Kees Christiaanse

Tarih: 16 Mayıs 2006 Yazan: Semah Akdoğan
Arkitera Mimarlık Merkezi ve Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı işbirliğiyle düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferans Serisi başlıyor. 25 Mayıs 2006 Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Kampüsü’nde konferans verecek olan Hollandalı Mimar Kees Christiaanse ulusal ve uluslararası olmak üzere bir çok projeye imza attı. 2005/06 İstanbul Projesi: Galata/Karaköy kapsamında ses getiren uygulama yöntemlerini paylaşmak üzere atölye çalışmalarında bulundu.

Kees Christiaanse, 1953 Amsterdam’da doğdu. 1988 yılında Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Sadece annesi gibi içmimarlık değil, geçmiş çağlarda değirmencilikle uğraşan ve ilk tasarımcılar sayılan atalarından gelen kalıtımsal düzenle kent planlaması üzerine de çalışıyor. Amsterdam GWL Projesi için Mies V.D. Rohe Ödülü için aday gösterilen mimar Hamburg Holzhafen Projesi ile Hamburg Mimarlar ve Mühendisler Birliği’nden yılın yapısı ödülünü aldı. Kees Christiaanse aynı zamanda KCAP ofisinin de kurucusudur.

KCAP Hakkında
Eski nehir kıyıları, sanayileşmiş şehir görüntüsü ile nehrin diğer kıyısı, Rotterdam. Birkaç inşaat şirketi, BMX bisikletçiler ve kaykaycılar için geçit yerleri... Giriş katında postaların toplanması ve saklanması için eski bir antrepo ve yukarısında Kees Christiaanse’nin kurucusu olduğu KCAP ofisi.

KCAP, birbiriyle tamamen farklılık gösteren, farklı kökleri farklı bakış açıları ile çeşitlilik oluşturan dört ortağın kurduğu bir birlikteliktir. KCAP, kimi zaman bazısının daha mimar, bazısının da kimi zaman daha şehir plancısı olduğu bireyselliğe değil, birleşik kimliğe odaklanıyor. Sonuçta dördü, dört çıkışa sorulan aynı soruyu oluşturuyor. Her biri farklı cevap veriyor. Dört ortağın farklı cevapları solunuyor, karalamaları yapılıyor ve harmanlanıyor, ta ki ritmik bir KCAP cevabı bulanana kadar. Tek kişilikte tek cevap alınıyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.