Haberler

Kempinski projesinde şok!

Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Tercüman
Astaş Başkanı Vedat Aşçı ''Projemiz TC kurum ve kuruşlarının bize verdiği resmi izinler çerçevesinde ve emsaline uygun yapılmakta; "iİtiraz edeceğiz'' dedi

27 kat ve iki kuleden oluşan Kempinski Recidences Astoria projesiyle ilgili plan tadilat talebi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından reddedildi.

Şişli Belediyesi''nin hemen karşısında yer alan arsa üzerinde Astaş AŞ tarafından yaptırılan 168 dairenin de bulunduğu 1.5 milyar dolarlık projenin 2007''de tamamlanması planlanıyordu.

Değişiklik talebiyle Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü''ne müracaat eden Astaş Gayrimenkul, 1/binlik ve 1/5 binlik planlarda sadece 3 emsal olan alana 12 emsale denk gelen 27 kat, 110 bin metrekare inşaat izni istedi. Ancak başvuruyu inceleyen İmar Komisyonu, talebin reddi yönünde görüş bildirdi. Geçen hafta cuma günü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Şişli''nin planlarını 2003 yılının 1/5 binlik planlarına göre geçirdi. Büyükşehir, planlarda T6 lejantlı ticaret alanı olarak yer alan Recidences''in H: 24.50 (maksimum yükseklik ve 8 kat) beliryerek planları geçirdi. Meclis, Bayındırlık ve İmar Komisyonu''nun 272 sayılı raporu doğrultusunda 1/binlik planları onayladı. Böylece Kempiski Recidences''in yer üstünde bulunan 27 katından 19''unun planlara aykırı olması gibi bir durum ortaya çıktı.

Astaş itiraz edecek
Kempinski Recidences ile ilgili Meclis kararını Tercüman''dan öğrenen Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm AŞ''nin Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, 40 günlük yasal süre içerisinde itiraz haklarını kullanacaklarını söyledi. Aşçı, proje ile ilgili ellerinde tapu gibi ruhsatlarının bulunduğunu belirterek, ''Durumu hukukçularımıza inceletip, gereğini yapacağız'' dedi.

Gülay Atığ dönemi
Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Alp Yalman''ın, kredi borcu nedeniyle Aydın Doğan''ın sahibi olduğu eski Dışbank Vakfı''na, oradan da Astaş''a geçen 1956 ada, 307 pafta, 3 parsel''deki 11 bin 233 metrekare arsaya 1997 yılında dönemin Şişli Belediye Başkanı Gülay Atığ, 110 bin metrekare inşaat, 27 kat yapılması için ruhsat verdi.

Ancak bu ruhsat, hem ilçe belediyesinin, hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin planlarına işlenmedi. Ruhsat 2003 yılında, yani Mustafa Sarıgül''ün başkanlığı döneminde 2007''ye kadar uzatıldı. Kempinski Recidences''ın mevcut durumuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, altı ay önce tutanak tutarak, imar durumunun bildirilmesi için Şişli Belediyesi''nden bilgi istedi. Şişli Belediyesi''nden Büyükşehir''e bugüne kadar bir cevap gelmediği kaydediliyor.

Dışbank Vakfı tarafından ihale yöntemi ile satılan bahse konu araziyi almadan önce araştırma yaptıklarını belirten Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm AŞ''nin Yönetim Kurulu Başkanı Aşçı şunları söyledi:

''Ruhsat alım aşamasında Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı itfaiye, sağlık dairesi gibi kurumlardan izin alınmış. Ruhsatı ve kendilerine sunulan planları onaylamışlar. Bütün bunları bizden önce ilgili mal sahipleri yapmış. Ekspertizler, yer ile ilgili bir bedel belirlediler. İhale yapıldı ve arazi bizde kaldı. Neticede ihaleye girmeden önce izinleri kontrol ettik. Yetkililer bize, ''Elinde tapu gibi ruhsat var. Hepsi geçerli. Al yerini yap'' dediler. Biz de planlarda karşılığının olup olmadığını sormadan ruhsata güvenerek çalışmalara başladık. Kısacası projemiz ve binamız Türkiye Cumhuriyeti''nin kurum ve kuruşlarının bize verdiği resmi izinler çerçevesinde ve emsaline uygun olarak yapılmakta.''

Boğaz manzaralı
Restorandan ve üst katlardan Boğaz, Adalar, Kız Kulesi hatta Atatürk Havalimanı ve Beylikdüzü de görülebiliyor. 13''üncü kattan 25''inci kata kadar olan bölümünde farklı stilleri yansıtan 1 + 1, 2 +1, 3 + 1 seçenekler sunuluyor. Kapıda valet parking, uyandırma servisi, bebek bakımı, alışveriş yardımcısı, evcil hayvan bakımı, oda servisi, aşçı kiralama, koruma hizmeti veriliyor. Daire fiyatları manzara ve büyüklüğe göre 480 bin dolarla 2 milyon dolar arasında değişiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.