Haberler

2006 Betonart Mimarlık Yaz Okulu''na Başvurular Başladı

Tarih: 16 Mayıs 2006

TÇMB’nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı BETONART dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirilecek.

Erciyes Üniversitesi işbirliği ile Çimsa ve Yibitaş Lafarge’nın sponsorluğunda gerçekleşecek olan 2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun proje konsepti “Madde ve Doku olarak Beton”.

2006 BETONART Yaz Okulu’nün küratörlüğünü yapan İhsan Bilgin ve Han Tümertekin konsepti şöyle açıklıyor:

“Bütün malzemeler gibi betona da iki şekilde yaklaşılabilir:
1. Bir araç, bir girdi, verili bir hammadde olarak beton,
2. Duyumsanacak, algılanacak, deneyimlenecek, üzerinde işlem yapılarak dönüştürülecek bir madde olarak beton.

Birinci yaklaşım betonu tanıdık bir fragman, bir jenerik olarak çıkarır karşımıza: Modern şehirleri kuran başlıca malzeme olarak. Burada söz konusu olan bir araç, bir girdi olarak sunduğu imkanlardır: Fiziki performansı, form verme kapasitesi, üretim sürecini rasyonelleştirmesi vb.

İkinci yaklaşım ise fenomenal dünyaya doğru açar betonu: Mimetik ve estetik deneyime yaklaştırır. Kavramın yerine duyumu, zihnin yerine algıyı, soyutlamanın yerine deneyimlemeyi, benzetme ve özdeşlik yerine farklılaşmayı, formun yerine maddeyi ve dokuyu geçirir. Nesneyi türdeşleşmeye, benzemeye ve özdeşleşmeye zorlayan soyutlamanın yerine farklılaşmaya doğru meylettirecek maddeleştirmeyi koyar. 20. yüzyılın farklı önceliklerle ürün veren ve farklı kulvarlarda hareket eden Le Corbusier, Louis Kahn, Tadao Ando, Herzog&de Meuron, Peter Zumthor gibi mimarlarının ağırlıklarını malzemenin bu tarafından yana koydukları bilinmektedir.

“Madde ve Doku olarak Beton” konulu yaz okulunda hedef, katılımcıların betonun fenomenal, mimetik ve estetik açılımlarını keşfedebilecekleri bir ortam yaratmak olacaktır. Bu amaçla atölye ortamında betonun hammaddesini oluşturan malzemelerle kimyasına nüfus etmesine alışılmamış hammaddeler birarada bulundurulacak, katılımcılardan malzemelerin yeni imkanlarını keşfederek betona yaklaşmaları beklenecektir.”

İhsan Bilgin ve Han Tümertekin küratörlüğünde ve Murat Uluğ, Sait Ali Köknar, Sencer Erkman, Hakan Hisarlıgil ve Burak Asiliskender yürütücülüğünde düzenlenecek olan 2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu’na Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Mimarlık Bölümü 3. sınıftan 4. sınıfa geçmiş mimarlık öğrencilerinden birer öğrenci seçilerek alınacaktır. Öğrencilerin konaklama ve yemek ücretleri Betonart tarafından karşılanacaktır.

2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu’na katılmak isteyen öğrencilerin www.betonart.com.tr, www.tcma.org.tr ve ya www.arkitera.com web adreslerinden temin edecekleri katılım formlarını en geç 12 Haziran 2006 tarihine kadar [email protected]  veya [email protected]  adreslerine iletmeleri gerekmektedir. Programa seçilen öğrencilere duyurum 16 Haziran 2006 tarihine kadar e-mail ile yapılacak.

Önemli Not: Öğrenim gördüğünüz üniversiteyi ve şimdiye kadar katıldığınız yaz okullarını Mesajınız bölümüne yazmayı unutmayınız.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.