Haberler

Avrupa''nın ''en iyi'' binası Berlin''de!

Tarih: 16 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Mahmut Sancak
İki yılda bir düzenlenen AB destekli "Mies van der Rohe Mimarlık Ödülü" sahibini buldu. 242 projenin yarıştığı etkinlikte birincilik Berlin''de bulunan Hollanda Elçiliği binasının oldu.

Avrupa''nın en prestijli mimarlık ödüllerinden olan "Mies van der Rohe, Avrupa''nın En İyi Binası Ödülü"nü Berlin''de bulunan Hollanda elçilik binasının mimarları Rem Kolhaas ve Ellen van Loon kazandı. Avrupa Birliği''nin desteklediği yarışma her iki yılda bir düzenleniyor ve Avrupa kıtasında dikkate değer yapı tasarımcılarına çeşitli ödüller veriliyor. Bu yıl birinciliği kazanan mimarlar Rem Kolhaas ve Ellen van Loon''a 50 bin Euro''luk para ödülünün yanı sıra ünlü heykeltıraş Xavier Corbero''nun tasarladığı bir de heykelcik hediye edildi. Bu yıl düzenlenen Mies van der Rohe yarışması için mimarlar ve tasarımları kıyasıya bir yarışa girdi. Prestijli yarışma için toplam 242 proje seçildi. Seçme işlemi ise başta ''Architects Council of Europe'' olmak üzere sektörün önde gelen uzman ve uzman kuruluşları tarafından yapılıyor.

32 yapı finale kaldı
İlk eleme sonucunda seçilen 242 projeden yalnızca 32''sinin finale katılmasına karar verildi. Finalist yapılar arasında spor salonlarından üniversiteye, kamu binalarından kiliseye kadar çok amaçlı projeler bulunuyor. Yarışmada ilgi çeken diğer tasarımlar arasında ise Braga Stadyumu (Portekiz), Selfridges alışveriş merkez (İngiltere), Swiss Re binası (İngiltere) ve kütüphane üzerine inşa edilmiş olan basketbol sahası projesi (Hollanda) bulunuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.