Haberler

Topbaş; “Levent’teki arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz…”

Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Levent’teki araziyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Levent’teki araziyi İstanbul adına en iyi şekilde değerlendireceklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişte bu araziyle ilgili bazı kişiler bir takım bedeller ifade ederek talip oldular. 500 milyon, 350 milyon dolar, diyenler oldu. Sözlerinin arkasında dursunlar. Biz onlara o fırsatı vereceğiz. Gelsinler paralarını hazırlasınlar. Sadece omurgasız ifadeler ortaya atmak olmaz. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım...” diye konuştu.

Söz konusu araziyi ihaleye çıkarmayacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “İhale olmayacak. Başka bir yöntem belirliyoruz. O yöntemle gelsinler, onlarla da görüşeceğiz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız. Bu araziyi bu kadar farklı değerlendirip, ‘bu rakamları veririz’ diyenlere bir fırsat doğacak. Öyle tribünlere oynayıp, lafı atıp, o sözlerin ortada kalacağını zannetmesinler. Onun için paralarını hazırlasınlar. 500 milyon dolar, 350 milyon dolar, diyen zatı muhteremi ve diğerlerini biz masaya çağıracağız. ‘Gel bakalım buyur, paran hazır mı?’ diyeceğiz. Eğer sözlerinin arkasında durmazlarsa, ‘Niçin bunu söylediniz. Niçin toplumu yanlış yönlendiriyorsunuz? Yanlış kanalize ediyorsunuz?’ diye sormak lazım. Büyükşehir Belediyesi’nin de paraya ihtiyacı var. Çok yol yapacağız. Çok hizmet edeceğiz. Gayrimenkulümüzü en iyi şekilde değerlendirmek için imarda değişiklik yaptık. Bugüne kadar bize müracaat edenlere verdiğimiz maksimum hakları verdik. Fazla bir şey vermedik.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütün çalışmalarını demokratik hukuk devletinin kuralları doğrultusunda yaptığını ve Belediye Meclisi’nin kendisine bu doğrultuda ‘arsayı satma, değerlendirme yetkisi verdiğini’ ifade eden Kadir Topbaş, “Meclisime güveninden dolayı teşekkür ediyorum. Ama bu demek değil ki, verilen bu yetkiyi biz kötüye kullanacağız. Bu yetkiyi en iyi şekilde kent menfaatine kullanmak sorumluluğum var” diye konuştu.

‘Plan değişikliğiyle emsal aynı kaldı…’
Söz konusu araziye ilişkin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yaptığı imar değişikliğiyle emsalin bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi 5.8’e çıkmadığını, bunu birilerinin farklı değerlendirdiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, “Bugüne kadar turizm de dahil olmak üzere buna benzer yerlerde yapılan imar müracaatlarında alan müsaitse, çevresindeki yapılanma koşullarını da dikkate alarak 3 emsal brüt imar verdik. Ayrıca plan notu olarak da ‘zemin altında yapılanlar emsale ait değil’ diye bir not koyduk. Bu not sadece bu arsa ile sınırlı değil, buna benzer bütün yapılara bugüne kadar verildi. Biz adrese teslim hiçbir iş yapmayız. Bizi başkaları ile karıştırmasınlar. Bu milletin imkan ve menfaatlerini kimseye yedirmeyiz. Kent menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağız” şeklinde konuştu.

Arazinin değerinin arttırılmasıyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin doğru bir adım attığını vurgulayan Topbaş, buraya yapılması planlanan binanın yüksekliğiyle ilgili de “Tabi buraya yapılacak binada taban alanı ile yükseklik oranlanacaktır. Bu bir mimari projedir. Kısıtlama getirdiğiniz zaman, mimarın çalışma alanlarını yok edersiniz. Getirilmez. Getirdiğiniz zaman Türkiye’de istediğiniz mimarları yetiştiremezsiniz. ‘Mimarlar cesaret edemez’ dediğim buydu… Burada o tasarım rahatlığı veriliyor. Ancak imar hadlerini aşmamak koşuluyla…” dedi.

Kadir Topbaş, Dubai Holding ile yapılan görüşmelere ilişkin bir soruyu ise, “Bizim Dubaililerle olan ilişkimiz sadece 300-500 milyon dolar boyutunda inşaat değil. 5 milyar doları konuşuyorsunuz. 5 milyar doların yatırım alanları sadece burası değil. Gayrimenkul yatırım ortaklığı. 100 milyon YTL’yi bir araya getirip basit bir ortaklık kurmuyorsunuz. Burada çok ciddi rakamlar konuşuyoruz. Bunun detayları çok önemli. Arkadaşlarımız Dubai Holding yöneticileri ile çalışıyor. Ne yatırımlar yapabilirler, kente ne katacaklar, bunları görmek lazım” şeklinde cevapladı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.