Haberler

Mağazalar açık havada restoranlar gece 02:00''da kapanıyor

Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Pınar Ersoy
İstanbul 30 Mayıs''ta Avrupa''nın ilk "açık hava alışveriş merkezine" ''Merhaba'' diyecek, Levent''te açılacak Kanyon, 40 bin metrekare alışveriş alam, teraslı residence''ı ve cam kaplama ofis binasıyla İstanbul''un yeni yaşam merkezi olmayı çoktan garantiledi

Artık her köşe başında bir alışveriş merkezi var. İstanbul''da Akmerkez en eski, Cevahir en büyük, Profilo en merkezi olmakla övünüyor. Bunların hepsi de birbirinden farklı özellikleri olmasına rağmen koridorlardan, aşağı yukan aynı boydaki mağazalardan oluşuyor. Bu alışveriş merkezlerinin sonuncusu 30 Mayıs''ta Levent''te açılacak. Ama Kanyon bildiğiniz alışveriş merkezlerinden değil. Tabiri cayizse "ezberi bozuyor." Kanyon alışveriş merkezinin Genel Müdürü Markus Lehto neden özel olduklarını "Farklı bir deneyim sunuyoruz" diyerek anlatıyor. Oysa bu mütevazı ifadenin ardında 200 milyon dolarlık bir yatırım, 15 yıllık planlama ve 6 yıllık yoğun bir emek yatıyor. Zira eski Eczacıbaşı İlaç Fabrikası''nın yerine inşa edilen Kanyon, yalnızca Türkiye''nin değil Avrupa ve ABD''nin tek "açık hava alışveriş merkezi" olmaya hazırlanıyor.

Isıtmaya 260 bin dolar
Kanyon''un 4 ayrı kapısı bulunuyor. Bunlardan herhangi birinden içeri girdiğinizde zemin kata geliyorsunuz. Bunun altında 2, üzerinde 1 kat daha alışveriş merkezi var. Dört katta toplam 160 mağaza hizmet veriyor. Bu mağazalar kıvrımlı koridorlara dizilmiş. Koridorlar ise amfi tiyatroya benzeyen bir "meydana" bakacak şekilde tasarlanmış. Bu meydanın arkasında akustik bir duvar bulunuyor. Burada günün her saatinde farklı konserler, etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor. Asıl ilginç olan Kanyon''un tavanı olmaması... Yani 160 mağazanın dizildiği koridorların bir cephesi açık havaya bakıyor. Kışın buraya geldiğinizde hemen yanınızda kar yağarken siz 15-20 derece ısıtılmış koridorlarda yürüyebileceksinz. Yaklaşık 260 bin dolara mal olan bu sistem yazın da daha rahat alışveriş yapmanızı sağlıyor.

Plastik çatal devri kapandı
Aslında Kanyon yöneticileri ısrarla "yalnızca bir alışveriş merkezi" olmadıklarını vurguluyor. Burayı bir yaşam alanı olarak görüyorlar. Bu yüzden Kanyon''da hiçbir şey alışıldığı gibi değil... Mesela en lüks alışveriş merkezlerinde bile görmeye alışık olduğumuz yemek kan burada yok. Elinizde tepsilerle masa arayıp plastik çatallarla yemek yemek zorunda kalmıyorsunuz. Markus Lehto "Restoranlarımız hızlı servis yapacak ve ekonomik olacak. Ama her şey daha kaliteli" diyor. Elbette Kanyon''da lüks restoranlar da bulunuyor. MidPoint, Mehmet Gürs''ün açtığı Nüm Nunı bunlardan bazdan... Yönetim Kanyon''un insanların akşam yemeği yemeye ya da işten sonra içki içmeye geleceği bir mekan olmasını istiyor. Zaten Londra''nın ünlü Hakkasan Çin restoranını, Wagamama Japon restoranını ve daha birçok markayı Türkiye''ye ilk kez getiren Kanyon ister istemez geceleri de tercih edileceğe benziyor.

35 yeni marka geliyor
Kanyon''da yalnızca restoranlar değil mağazalar da yeni... Markus Lehto "Görüntünün farklı olması yeterli değildi. Bu nedenle markaların ve sundukları deneyimlerin de farklı olması gerekiyordu" diyor. Bu nedenle başta İngiliz perakendeci Harvey Nichols, Alman parfümeri zinciri Douglas ve Apple Center olmak üzere 35 yeni marka ilk kez Kanyon''da mağaza açıyor. Mağaza açmak isteyen 2 bin 500 şirketi eleyerek 160 markayı kabul eden Kanyon yönetimi bu seçimi nasıl yaptıklarını şu sözlerle anlatıyor: Tüm alışveriş merkezlerinde olan mağazaları özellikle bünyemize almadık. Bir mağazada yalnızca ayakkabı satın almazsınız. Aynı zamanda kendinizi iyi hissetmelisiniz. Bu hissi verebilecek markalan tercih ettik.

20 yıl sonrası için tasarlandı
Peki Eczacıbaşı ve İş Gayrimenkul''ün yüzde 50 ortaklıkla kurduğu Kanyon neden böyle değişik bir konseptte hazırlandı? Ortalama bir alışveriş merkezine ayda 1-1.5 milyon kişi geliyor. Kanyon''un da hedefi daha fazla değil. O halde neden tam 200 milyon dolarlık yatırım yapıldı? Markus Lehto Eczacıbaşı''nın bu araziye alışveriş merkezi yapmaya çok önce karar verdiğini söylüyor.

Öyle ki ilk proje daha Akmerkez açılmadan çizilmiş. Ama 2000 yılında Eczacıbaşı harekete geçmeye karar verdiğinde tasarımı çok sıradan bulmuşlar. Lehto "Bu aşamada ciddi araştırmalar yaptık ve insanların daha ferah, açık hava mekanları tercih ettiğini gördük" diyor. Aykırı projeleriyle tanınan Los Angeles merkezli Jerde Partnership''in tasarladığı Kanyon''un 20 yıl sonrasının bile ihtiyaçlanna yanıt verecek şekilde hazırlandığını belirtiyor. Lehto Levent''te çalışan 50 bin kişinin buluşabileceği bir alan yaratmak istediklerini söylüyor.

Sabah 07:.00''da açılıyor
Kanyon''un resmi çalışma saatleri 10.00-22.00 arası. Ancak bazı restoranlar kahvaltı için sabah 07.00''de açılacak. Dileyen restoran ve mağazalar ise gece 02.00''ye kadar açık kalabilecek. Bu saatlerde Kanyon''a giriş çıkışlar serbest olacak. Markus Lehto Kanyon''un diğer alışveriş merkezlerinden daha fazla ziyaretçisi olabileceğini söylüyor. Çünkü insanlar burayı merak ediyor. Üstelik Lehto''ya göre İstanbul''a gelen bir turist Kanyon''u ziyaret etmeden ülkesine dönmeyecek. Çünkü buranın bir benzeri bulunmuyor.

Altı aylığına geldi, 7 yıldır Türkiye''de
Kanyon''un Genel Müdürü Markus Lehto henüz 32 yaşında. Kanadalı yönetici daha önce uzun yıllar Londra ve New York''ta finans sektöründe çalıştı. Ama 7 yıl önce, İngiltere''de tanıştığı bir Türk kızına aşık olup 6 aylığına Türkiye''ye geldi.

Çift bugün ilk çocuklarını bekliyor. Lehto ise Türkiye''nin en büyük projelerinden birini yönetecek kadar buraya yerleşmiş. Üstelik mükemmel bir Türkçe konuşuyor, okuyup yazmada da aynı derecede başarılı olduğunu gururla söylüyor.

Kanyon''un başına gelişini "bir tesadüf" olarak anlatıyor. Lehto Türkiye''de bir süre daha kalmaya karar verince İş Gayrimenkul''de danışman olarak işe girdi. O dönemde Kanyon projesi gündeme gelince kısa sürede bunun başına geçti. Lehto gece gündüz Kanyon''u düşündüğünü, zaten diğer türlü başarılı olamayacağını söylüyor. Türkiye''de kalıp kalmayacağını sorunca "Eğer hayatta bir şey öğrendiysem o da 5-10 yıl içinde ne olacağını asla bilemeyeceğimizdir. Ama şimdilik gitmeyi planlamıyorum" diyor.

Onsekizinci katta dubleks evler, ikinci katta yürüyüş parkuru var
Tüm alışveriş merkezleri gibi Kanyon''un da bir residence''ı var. Üstelik 180 dairenin tamamı çoktan satıldı. Ama bu dairelerin farkı diğer residence''lar gibi son teknoloji olmalarına rağmen kafese benzememeleri. Kanyon''un dairelerinin her birinde ya balkon, ya bahçe ya da 100 metrekareyi bulan teraslar var. Ayrıca pencereleri de tamamen açılabiliyor. Binanın son katındaki daireler ise dubleks... Residence, alışveriş merkezinin üzerine yapılmış ve dairelerin her biri konserlerin yapılacağı meydanı görüyor.

Burada 1 kilometrelik bir yürüyüş parkuru da bulunuyor. 80-380 metrekarelik dairelerin fiyatı 220 bin-2 milyon dolar arasında değişiyor. Lehto bu dairelerde oturacak kişileri özenle seçtiklerini söylüyor. İlk satışlar Eczacıbaşı''na yakın kişilere yapılmış, diğerleri ise bu kişilerin tavsiyeleriyle satılmış. Kanyon''un ofis binasının ise tamamı camla kaplanmış. Yani içeridekiler doğal ışıkla çalışıyor. Binanın yarısına Eczacıbaşı Holding yerleşecek. Diğer kısımlarına ise dünyaca ünlü finans şirketleri ve bankalar taşınacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.