Haberler

Yağmalanan Muradiye Camii’nin çinileri kameralarla korunacak

Tarih: 20 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Muhammed Çakan

Edirne’deki tarihî Muradiye Camii’nin yağmalanırken kırılan çinileri, Kültür Bakanlığı uzmanları tarafından tek tek onarılıp yerlerine konuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı yayınla açılışı yapılan Muradiye Camii’ndeki paha biçilemeyen tarihî çiniler güvenlik kamerası ile korunacak.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, resmî açılışını yaptıkları caminin içindeki tarihî çinileri muhafaza edebilmek için geçici bir süre kapısına kilit vurdu. Güvenlik kameralarının devreye girmesiyle birlikte cami tamamen ibadete açılacak. Yağmalanırken kırılan tarihî çinileri uzmanların tek tek tamir ettiğini belirten Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya, çinilerin tekrar çalınmaması için caminin MOBESE güvenlik sistemi ile korunacağını söyledi. Yağmalanıp kırılan çinilerin 6 ay içerisinde onarılarak caminin eski görünümüne kavuşturulduğunu anlatan Çetinkaya, şu bilgiyi verdi: “2001 yılında kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından yağmalanan camide çinilerin birçoğu, sökülmesi esnasında tahrip edilmiş. Kırılan çiniler tek tek toplandı. Uzman kişiler tarafından bu çini parçaları yapıştırılmaya çalışıldı.”

2001 yılında Muradiye Camii’nde 15. yüzyıla ait 200’ün üzerinde İznik çinisinin yağmalandığı ortaya çıkmıştı. 557 yıl önce Osmanlı padişahı Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan Muradiye Camii’nin dünyaca ünlü çinilerinin yağmalanması üzerine ibadete kapatılan caminin restorasyonu üç yılda tamamlanabildi. Osmanlı devrine ait mimarî özelliklerinin tümünü taşıyan cami 6 aylık bir çalışmadan sonra tekrar eski haline dönüştürüldü. Çalınan çinilerin çok değerli olduğunu belirten uzmanlar, olayı tarih ve kültür yağmacılığı olarak nitelendiriyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.