Haberler

Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören tramvayı normal seferlere hazır

Tarih: 20 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Kuş

2004 yılı Ocak ayında temeli atılan Zeytinburnu-Bağcılar cadde tramvayı deneme seferlerine başladı.

Önümüzdeki aylarda hizmete açılması planlanan tramvay hattıyla birlikte Bağcılar’da yaşayan İstanbullular Kabataş’a 64 dakikada ulaşabilecek. Burada Taksim-Kabataş füniküler sistemine aktarma yaparak, 2 dakikada Kabataş’tan Taksim’e, oradan 12 dakikada 4. Levent’e kadar da kesintisiz olarak ulaşabilecek.

Zeytinburnu-Bağcılar Cadde Tramvayı’nın deneme seferlerine başlaması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir tören gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, Ulaşım Daire Başkan Vekili Abdurrahman Uçak, Ulaşım AŞ Genel Müdürü Süleyman Pektaş da katıldı. Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler tramvaya binerek ilk deneme seferini gerçekleştirdi. Tramvayı Zeytinburnu’ndan Bağcılar’a kadar başarıyla kullanan Başkan Topbaş’a yol boyunca İstanbullular sevgi gösterilerinde bulundu. Vatandaşları selamlayan Topbaş, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemini raylı sistemle çözmeye başladıklarını anlattı.

Güzergah uzunluğu 5,2 kilometre olan Zeytinburnu-Bağcılar Cadde Tramvay Hattı’nın üzerinde 578 metre viyadük, 587 metre dere geçişi, 4 bin 35 metre hemzemin hat ve 9 istasyon bulunuyor. Hat, Bağcılar yönünde Fildamı Caddesi’ne doğru ilerleyerek Çırpıcı Deresi ve D-100 Karayolu’nu viyadük ile üstten geçiyor ve Mehmet Akif Caddesi’nin orta refüjüne oturuyor. Zeytinburnu-Bağcılar hattı, halen işletmede olan Kabataş-Zeytinburnu Tramvay Sistemi’nin son istasyonu olan Zeytinburnu İstasyonu’na entegre olarak başlıyor.

‘80 kilometre ray döşüyoruz’
Deneme seferi öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 47 kilometrelik raylı sistem ağına 56 kilometre ilave etmek için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Bağcılar ve Güngören’deki vatandaşların Marmaray Projesi de devreye girdikten sonra İstanbul’un her iki yakasında raylı sistemle rahatlıkla ulaşımın sağlanabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu bölgedeki karayolu ağırlıklı trafik yerini hızlı ve konforlu raylı sisteme bırakmış olacak.” dedi.

Başkan Topbaş, ulaşımdaki problemleri çözmek için özellikle raylı sistemlere ağırlık verdiklerini ifade etti. Bu çalışmaların uzun soluklu ve büyük maliyetli olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, inşaatı devam eden 4. Levent-Ayazağa Metrosu’nu Darüşşafaka’ya kadar uzatarak 3 yıl içinde tamamlayacaklarını ve bu hattı Yenikapı’da Marmaray ile entegre edeceklerini anlattı.

Başkan Topbaş, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Tepeüstü Raylı Hattı ile Bakırköy-Beylikdüzü-Silivri Hattı’nın ilk etabını bitirmeyi planladıklarını söyledi. Başkan Topbaş, “Hedefimiz bu dönem 80 kilometrelik raylı sistem ağını tamamlamak. Karayolları üzerinde yaptığımız çalışmalar var. Viyadük, alt-üst geçit ve kavşak çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Toplu taşımada önemli hizmet veren Soğanlı’daki otobüsleri yenileme çalışmaları devam edecek.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.