Haberler

Londra küçük bir kasabayken İstanbul şehirdi

Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah

İngiliz gazetesi Daily Mirror''da yer alan yazıda İstanbul''un bin yıldan fazla süredir dünyanın merkezi olduğu ifade edildi.

İngiltere''nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mirror, İstanbul''dan "Londra bir kasabayken, burası metropoldü" diye övgüyle bahsetti. İstanbul''un Avrupa tarihinde önemli bir yeri olduğunu kaydeden İngiliz tabloid gazetesi Daily Mirror''daki haberde kentin bin yıldan uzun bir zaman diliminde dünyanın merkezi olduğu kaydedildi.

Kız Kulesi''nden Yazdı
Iain Mayhew imzalı yazıda, "15''inci yüzyılda Londra 50 bin kişiden fazla insanın yaşamadığı bir küçük kasabayken İstanbul''da 1 milyon kişi yaşıyordu ve Batı''nın en büyük şehriydi" dendi. Kentin Osmanlılar tarafından fethedildiği hatırlatılan haberde, "Osmanlı İmparatorluğu Avusturya''dan Mısır''a kadar uzanmıştı" denildi. Haberi boğazın ortasındaki Kız Kulesi''nden yazdığını aktaran Mayhew, "Solumda Avrupa, sağımda iseAsya var" ifadelerine yer verdi. Şehrin aynı zamanda oldukça modern bir şehir olduğu aktarılan haberde, Avrupa Birliği''ne giden bu yolun pek kolay olmadığı ve bugün Türkiye''de herkesin "Brüksel''in evet demesi için" dua ettiği belirtildi. Atatürk''ün fesi yasakladığında ülkeyi daha batılı bir 20''nci yüzyıla taşımak istediği ifade edilen haberde, ülkenin hızla değiştiği buna rağmen İstanbul''un büyüsünü ve gizemini koruduğu aktarıldı. Haberde, Ortaköy ve Rumeli Hisarı''nda dolaşıldığında "Sultanların, vezirlerin, haçlıların ve Bizans prenslerinin" hayaletlerinin yürüyen kişiye eşlik ettiği ifade edildi. Haberde, "İstanbul, İngiltere''den 4 saat uzakta ve hafta sonu kaçamağı için muhteşem bir yer" denildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.