Haberler

Dubaili Emaar, villaların ardından enerjiye yönelecek

Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Referans Yazan: Doğan Erdoğan
Muhammed Alabbar, Körfez sermayesine Türkiye''den yöneltilen eleştiriler hakkında “Körfez sermayesi, Amerikan sermayesi ya da Hindistan sermayesi ayrımı diye bir şey olmaz” dedi.

Şarm el Şeyh
Dünyanın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi olan Emaar Properties 23 Mart’ta açıkladığı 700 milyon dolarlık projesi için izinlerin çıkmasını bekliyor. Proje, Büyükçekmece’de 1.7 milyon metrekare arazi üzerinde ve göl kenarında inşa edilecek 600 lüks villayı içeriyor. Emaar Properties Başkanı Muhammed Alabbar, Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu toplantıları için bulunduğu Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde Referans’a açıklama yaptı. Dubai Hükümeti Ekonomik Kalkınma Bölümü’nün de başında olan Alabbar, “Gerekli tüm hükümet izinlerini alırsak inşaata 8-9 ay içinde başlarız” dedi. Alabbar, İstanbul’da 110 katlı gökdelen dikmeye hazırlanan Şeyh El Maktum’a ait Dubai International Properties’e Türkiye’de gösterilen tepkiden haberi olmadığını, ancak kendilerinin böyle bir tepki beklemediklerini söyledi.

''Zorluk beklemiyoruz''
Muhammed Alabbar, “Körfez sermayesi, Amerikan sermayesi ya da Hindistan sermayesi ayrımı diye bir şey olmaz. İnsanlar iş yaparken, bazen hata yaparlar, bazen sorun çıkar, bazen de çıkmaz. Biz hep olumlu düşünen insanlarız. Bu nedenle hiçbir zorluk beklemiyoruz” dedi.

Geçen yıl Telsim ihalesine de katılan ancak ihalede artırım yapmayınca elenen Emaar Properties’in Lakeside adlı projesi İstanbul şehir merkezine 50 dakika uzakta bulunan Büyükçekmece’de 1.7 milyon metrekare arazi üzerinde ve göl kenarında inşa edilecek 600 lüks villayı içeriyor. Emaar’ın projedeki yerli ortağı ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı olarak tanınan Atasay Kuyumculuk’un sahibi Cihan Kamer.

Enerji, telekom ve medya sırada
Emaar, önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye’ye yapacakları yatırım tutarının 5-10 milyar dolar olacağını açıklamıştı. Alabbar, Lakeside projesi için oldukça geniş bir arazi satın aldıklarını belirterek “Şimdi çalışanlar konusuna bakacağız. Türkiye’ye büyük bir enerji harcamamız gerekiyor” dedi.

Emaar, Lakeside inşaat projesiyle Türkiye’ye adım atmak istiyor. Uzun dönemde finans, enerji, telekom ve medya yatırımları planlanıyor. Yüzde 25’i Dubai Şeyhi’ne ait olan ve yüzde 75’i de halka açık olan şirketin 2005 cirosu 40 milyar doları buluyor. Dünyanın en yüksek gökdeleni olacak 800 metrelik Burj Dubai’yi de Emaar yapıyor.

Türkiye’yi anlamak Mısır’ı anlamaktan zor
Emaar Properties Başkanı Muhammed Alabbar, önceki gün düzenlediği bir toplantı ile Mısır’da yeni bir gayrimenkul projesi duyurdu. Dünyanın birçok ülkesinde dev inşaatlar yaptıklarını belirten Alabbar, bir soru üzerine bazen bir pazarı diğerinden daha iyi anladıklarını, Türkiye’nin de Mısır’a göre anlaşılması daha zor ülkelerden biri olduğunu belirtti. Alabbar, şöyle devam etti: “Mısır''ı anlamak Türkiye’yi anlamaktan daha kolay. Ama şunu söylemeliyim ki Türkiye’de hoş karşılandık. Türkiye potansiyeli çok yüksek bir ülke. Ayrıca iyi bir yönetim sistemine sahip. Ekonomide işler son derece iyi gidiyor. Dolayısıyla bu bazen bilgiyle ilgili bazen bilgimiz az oluyor. Ama örneğin Hindistan’da diğer tüm Arap ülkelerinden çok daha büyüğüz. Çünkü Hindistan’ı anlamamız çok kolay. Ancak hâlâ Türkiye’de çok cazip bir değer ve potansiyel var.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.