Haberler

Türk Müteahhitleri İçin Yeni İş Kapısı

Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Tam 300 seneden fazla Osmanlı toprağı ve 130 seneye yakın da Fransız sömürgesi olan Cezayir’le, ‘Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’ imzalanmasıyla birlikte Türkiye bu ülke için öncelikli ülkeler arasında yer alacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün imzalanacak anlaşmanın, Serbest Ticaret Anlaşması’na giden yolu açacağı belirtiyor. Daha önce benzer bir anlaşma İtalya, İspanya ve Portekiz ile imzalanmış, buna karşılık Rusya ve Fransa’nın teklifleri Cezayir tarafından kabul görmemişti. 2 milyona yakın konut açığı ve su meselesi bulunan Cezayir’de altyapı yatırımları için sadece 2004’te 80 milyar doların ayrılması uluslararası müteahhitlerin iştahını kabartmaya yetiyor.

Doğalgaz Deposu Gibi
1962’de cumhuriyetin ilanıyla bağımsızlığını kazanan Cezayir’in kıyıya paralel ve yaklaşık 100 km derinliğinde verimli ovaların dışında kalan yüzde 80’i çöllerle kaplı ve başlıca doğal kaynakları petrol, doğalgaz, demir cevheri, fosfat uranyum. Kuzey Afrika’nın en geniş yüzölçümüne, 31 milyon nüfusa ve büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip ülkesi olan Cezayir, ekonomik veriler açısından zengin bir ülke görünümü sergilemesine rağmen, halkın gelir düzeyi ve hayat kalitesi açısından üçüncü dünya ülkesi görünümü veriyor. Cezayir dünyanın en büyük 5. doğalgaz rezervine sahip ülkesi, AB’nin ise en büyük doğalgaz tedarikçisi. Ülke, 1995’ten itibaren serbest ticaret politikası izlemeye başlamış. Petrol ve petrol türevleri sektörü ihracatı, toplam ihracatın yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

BOTAŞ ile SONATRACH arasında 1995 yılında imzalanan ve yıllık 4 milyar metreküplük doğalgaz alımını öngören 20 yıllık sözleşme ticari ilişkiler alanında canlanmanın başlangıcı oldu. Türkiye ile Cezayir arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde son yıllarda görülen büyük gelişmeye rağmen, dış ticaret dengesi Cezayir lehine seyretmeye devam ediyor. Cezayir İstatistik Ofisi verilerine göre Cezayir’in 2003 yılında Türkiye’den 431.393 milyon dolarlık ithalatına karşılık 1.018.322 milyon dolarlık ihracatı var.

Diğer taraftan, kayıtdışı ekonomi kapsamında değerlendirilen bavul ticareti yoluyla da yıllık yaklaşık 100-150 milyon ABD Doları tutarında bir ihracat gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. 2003 yılı verileriyle Cezayir’in Türkiye’ye yönelik 997 milyon dolarlık ihracatının yüzde 98’ini enerji maddeleri oluşturuyor. Türkiye, Cezayir’in dış ticaretinde son 5 yılda çok önemli bir yer edindi. 2005 yılı sonu itibariyle iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2.5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2006 yılının ilk 3 aylık döneminde Türkiye’nin Cezayir’den ithal ettiği gaz miktarı 1.3 milyar dolara yükseldi. Cezayir’de faaliyet gösteren 138 Türk firmasının yaklaşık olarak 150 milyon dolarlık doğrudan yatırımı bulunuyor.

Meclis Başkanı ile Görüştü
Başbakan Erdoğan, Cezayir’deki temasları çerçevesinde Meclis Başkanı Amar Seydani ile görüştü. Cezayir Meclis Binası’nda gerçekleşen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Erdoğan, Türkiye ile Cezayir arasında siyasal, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri görüşme fırsatı bulduklarını, bunun yanısıra parlamentolararası dostluk grubu çalışmaları üzerinde de durduklarını söyledi. Bölgesel bazı meseleleri de ele aldıklarını belirten Erdoğan, ‘’Özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti konusuyla alakalı’’ dedi. Bu ziyaretle geleceğe çok daha farklı bir dayanışma içinde bakacaklarını vurgulayan Erdoğan, ‘’Müşterek çok daha önemli adımlar atacağız’’ diye konuştu.

Toplu Konutları Biz Yapalım
Daha sonra El Mikak Devlet Konukevi’nde Cezayirli ve Türk iş adamlarının ortak toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Cezayir ile Türkiye’nin tecrübelerini ve birikimlerini paylaşmak istediklerini kaydetti. Sektör temsilcilerinin birbirleriyle ilişkilerinin yalnızca kartvizit alışverişi biçiminde kalmaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, iş adamlarının bir araya gelerek ilişkilerini geliştirmelerinde büyük faydalar olduğunu söyledi. Türkiye ile Cezayir arasında 2.5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Afrika’daki bir numaralı ticaret ortağımız Cezayir’dir. İstiyoruz ki bunu çok daha ileri noktaya taşıyalım” dedi. Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde farklı bir ivme yakaladığını belirten Erdoğan, Cezayir’e en az 1 milyon adet toplu konut ve metro yapılmasının söz konusu olduğunu, Türk müteahhit firmalarının da bu konuları yakından izlemeleri gerektiğini söyledi. Türkiye’nin büyüyen ekonomiler arasında 17. sırada yer aldığını hatırlatan Erdoğan, geçen yıl Türkiye’ye 9.8 milyar dolarlık yabancı sermaye geldiğini ifade ederek, bu yıl bu rakamı çok daha aşacak bir noktaya gelindiğini, küresel sermayenin güven ve istikrar olduğu için Türkiye’ye girdiğini sözlerine ekledi. Erdoğan daha sonra Cezayir Senatosu Başkanı Abdülkadir Bin Salih ve Cezayir Konut Bakanı ile de birer görüşme yaptı.

Şehitlik Anıtını Ziyaret Etti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ilk gününde şehitlik anıtını ziyaret etti. Şehitlik anıtına gelişinde resmi törenle karşılanan Başbakan Erdoğan, anıta çelenk koyarak dua etti. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından yetkililerden şehitlik anıtı hakkında bilgi alan Erdoğan, daha sonra askeri müzeye geçti. Askeri müzede incelemelerde bulunan Erdoğan, Osmanlı döneminden kalma resimler, heykel ve savaş mizansenlerini inceledi. Osmanlı döneminde hangi padişah zamanında hangi valinin görev yaptığına ilişkin belgeleri de dikkatle inceleyen Erdoğan’a burada dönemin valilerine “dayı” denildiği ifade edildi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, müzede bulunan giyotini de bir süre inceleyerek giyotin ile idam edilenler hakkında bilgi aldı. Daha sonra Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a aralarında seramik bir tabağın da bulunduğu çeşitli hediyeler verildi.

Osmanlı Eserlerini Gezdi
Erdoğan, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Ahmet Ercüment Enç tarafından onuruna verilen resepsiyona katıldıktan sonra Osmanlı döneminde yaptırılan Hüseyin Dayı Sarayı ve Keçşava Camii’ni gezdi. Erdoğan, Keçşava Camii’ne yürüyerek giderken yolda top oynayan çocukları seyretti ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte futbol oynayan çocukları alkışladı. Daha sonra oyun oynayan çocuklardan birinin ‘’Türkiye’’ ve ‘’Tayyip Erdoğan’’ demesi üzerine kısa bir şaşkınlık geçiren Erdoğan, adını sorduğu çocuğa ‘’Aferin’’ diyerek, çocuğu öptü. Erdoğan, yolda bir bakırcı dükkanına da girerek, dükkan sahibiyle bir süre sohbet etti. Erdoğan, yol üzerindeki Mustafa Paşa Hanı’nı da gezdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.