Haberler

Küçük Ayasofya Kendine Geliyor

Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan 1500 yıllık Küçük Ayasofya Camii’ni kurtarmak için başlattığı restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Günümüze kadar olduğu gibi korunan ve ayakta kalmayı başaran bu en eski Bizans dönemi yapısı, Sultan II. Beyazıt döneminde, Topkapı Sarayı’nın Dar’üssaade Ağası Hüseyin Ağa tarafından camiye çevrilmişti.

1648 ve 1763 yıllarındaki iki büyük depremden de etkilenen cami, arşiv belgelerine göre 1831’de ciddi bir onarım gördü. Bizans surlarına dayanmış olarak yüz yıllardır minarelerinde ezanlar yükselen cami için en önemli değişiklikler demiryolunun inşasıyla başladı. Cami ile surlar arasından geçen demiryolu çevre düzenlemesinde de değişikliklere yol açtı. Üç yönden girilen avlusunda havuzu ve göbeği bulunan şadırvanı bugün görmek mümkün değil.

Deprem de Vurdu
2002 yılında başlayan restorasyondan önce de zaman zaman onarımlar gören cami, Balkan Savaşı sırasında bir süre barınma yeri olarak kullanıldı. Savaştan kaçanlara barınaklık yapan bu güzel cami, Cumhuriyet döneminde 1937 ve 1955 yıllarında da onarım gördü. 1955 yılındaki restorasyonla kubbe dışındaki tüm cephedeki taş ve tuğla görünür hale getirildi.
Büyük bir gürültüyle geçen her trenle sarsılan Küçük Ayasofya’ya bir darbe de, 1999 Marmara Depremi vurdu. 17 Ağustos depremiyle duvarlarında bozulmalar ve derin çatlaklar oluşan cami, ciddi bir tehlike yaşamaya başlayınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardıma koştu.

Dört Yıllık Çalışma
Koruma Kurulu’nun 2 Aralık 1999 tarihli kararının ardından cami için yeni bir dönem başladı. Her gün onlarca turistin gezdiği Küçük Ayasofya Camii, 20 Haziran 2002 tarihinden bugüne restore ediliyor. Ağır ilerleyen ilk dönemde, yapıyla ilgili ciddi bir ilmi çalışma gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolündeki restorasyon çalışmalarında önce tarihi araştırma yapıldı. Ardından rölöve çalışmasına geçildi ve nihayet restitüsyon çalışmasına gelindi. Görenlerin bir türlü ilerlemiyor dediği bu dönemde yapılanlar ise çok şaşırtıcı. 1500 yılın ağırlığını taşıyan yapıda öncelikle 600 mini kazıkla temel takviyesi yapıldı. Her iki mini kazığın arasına da birer adet enjeksiyon yapılarak zeminin güçlendirilmesi gerçekleştirildi. Çeliğin üç katı dayanıklılığa sahip, çürümeyen ve özelliğini yitirmeyen karbon çubukların da kullanıldığı zemin güçlendirilmesinde 20 metreye kadar 3 adet sondaj kuyusu, 4 metreye kadar 4 adet de araştırma çukuru açıldı. İbadetin bahçede de olsa devam ettiği ve ezanın günde beş vakit okunduğu cami avlusunda restorasyon çalışmalarının çok uzağında bir yoğunluk ise hep sürdü.

Uzay Çatı Sökülüyor
2005 yılında sadece kubbeyi değil bütün yapıyı örten bir uzay çatı, çevreye farklı bir hava katmış durumda. Sahil yolunu kullanan İstanbullular’ı her defasında şaşırtan dev inşaat iskelesi yüzlerce yıllık tarihi, her türlü dış etkiye karşı koruyor. ‘Uzay çatı’ adı verilen iskele, restorasyonun sonuna yaklaşıldığı bugünlerde sökülmeye başlandı. Restorasyon çalışmasının yüklenici firması Abide Ltd. Şti. uzmanlarına göre böyle büyük bir anıt yapının restorasyonu için çok sabırlı bir çalışma gerekiyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde sürdürülen kazı çalışmalarından sonra yapının kubbe ve iç mekan restorasyonunun da devam ettiğini aktaran uzmanlar, dört yılda gerçekleştirilen işlerin büyük başarı olduğu kanaatindeler. Diğer camilerin gökyüzüne doğru yükselen minarelerinin yanında Küçük Ayasofya çok mütevazı kalsa da, gerek ana yapının güzelliği gerekse bugün birer sanatçı yuvası durumundaki zaviyesiyle tam bir huzur yuvası.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.