Haberler

İstanbul’daki derelerin ıslahı 3 yıl içinde bitecek

Tarih: 24 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki tüm derelerin ıslahını 3 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Temiz ve yaşanabilir bir çevre için İstanbul’un denizleriyle birlikte derelerin ıslah çalışmalarını yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, bu çalışmalarla kentin 234 kilometrelik sahil şeridinin 140 kilometresinin denize girilebilir hale geldiğini söyledi.

Toplam 603 kilometre uzunluğundaki 68 derenin 203 kilometresinin ıslahının kendisinden önce tamamlandığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı, “Benim dönemimde 73 kilometre daha ıslah edildi. Böylece toplam 276 kilometre uzunluğunda dere ıslahını tamamladık. Geri kalan kısmını da 3 yıl içinde tamamlayacağız.” diye konuştu. Topbaş, çalışmalarını kendi özkaynaklarıyla yapacaklarını belirtti. Başkan Topbaş, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ile birlikte tekneyle Çırpıcı, Tavukçu ve Ayamama derelerindeki çalışmaları denizden denetleyerek bilgi aldı. Topbaş, teknede yaptığı açıklamada, İstanbul’da kirliliğe sebep olan derelerden birisinin Çırpıcı olduğunu ve yılda 185 milyon metreküp kirli suyun bu dereden Marmara Denizi’ne aktığını dile getirdi. Burada yapılan ölçümlerde bir miligramda 4 milyon kolibasili bulunduğunu söyledi. Başkan Topbaş, derenin ıslahı için 200 milyon YTL’lik yatırım yaptıklarını belirtti. “Çırpıcı Deresi’nden 6 Temmuz itibarıyla Marmara Denizi’ne kirli su akmayacak. Dere sadece yağmur suyu taşıyan dere haline gelecek.” şeklinde sözlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı, İstanbul’da Marmara Denizi’ni en ağırlıklı kirleten derenin Ayamama olduğunu anlattı.

Ayamama Deresi’nin Bağcılar ve Bahçelievler’den kimyasal kirlilik de içeren sanayi atıklarını da getirdiğini ve yılda 200 milyon metreküp kirli suyu denize akıttığını kaydetti. Ayamama Deresi’nin ıslahının kolektörler ve biyolojik arıtma dahil 300 milyon YTL olduğunu belirten Topbaş, iş için 3 kez ihaleye çıkmalarına karşın rakip firmaların itirazları nedeniyle bu ihalelerin iptal edildiğini söyledi. Esenler, Zeytinburnu, Güngören ilçelerinden geçerek Marmara Denizi’ne karışan ve günde 500 bin metreküp su kapasitesine sahip olan Çırpıcı Deresi, 25 kilometre uzunluğunda. Ayvalı ve Çinçin derelerinin beslediği Çırpıcı Deresi’ne bırakılan atık sular, Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılacak.

Topbaş, Menekşe, Florya, Fenerbahçe, Küçüksu, Caddebostan, Şile, Kilyos ve Karaburun gibi İstanbul’un kaybolan ya da düzensiz işletilen plajlarının yeniden kazanılacağını belirtti. “Bu plajları Büyükşehir Belediyesi olarak biz işleteceğiz. Giyinme, soyunma yerleri, duş ve diğer tesisleri olacak.” diyen Başkan Topbaş, “Bir kısmından cüzi bir ücret alırken büyük bir bölümü halka açık hale getirilecek. Bu süre içinde de denize girilebilir yerlere mavi, girilemeyecek yerlere de kırmızı bayrak dikerek halkı uyaracağız.” şeklinde konuştu. Topbaş, sahillerde kıyı dolgusu olan yerlerde taşların üzerine kum platformları oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.