Haberler

1.5 milyon dolara golf sahası çizecek

Tarih: 28 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Avrupa'nın en ünlü golf oyuncularından biri olarak bilinen ve 42 unvanı bulunan Nick Faldo, Antalya'da Cornelia Golf Resort Otel'in golf sahasının proje yapımını üstlendi. Nick Faldo, yapımını üstlendiği Cornelia Golf'ün tanıtımı için Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Cornelia Golf Resort Genel Müdürü Can Girgin ile basın toplantısı düzenledi. Nick Faldo, 30 yıllık golf oyunculuğu boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinde 1500 değişik golf sahasında oynadığını, oynamak kadar golf projesi yapmaktan da büyük keyif aldığını söyledi.

Golf sporunun dünyada kültür buluşması olduğunu belirten Faldo, "Cornelia Golf sahası dünyanın ender sahalarından olacak ve Avrupalı turistleri buraya çekecek. Projenin geliştirildiği arazi ender görülen bitki türü ve kum yapısına sahip. Dünyada ağaç dokusu ve kum yapısının bu kadar iyi olduğu yer çok azdır" diye konuştu.

'Zengin sporu değil'
Faldo, sahanın uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapabilecek niteliklere sahip olacağını belirtti. Proje için 1.5 milyon avroya anlaşan Faldo, 6 Kasım'da hizmete açılması planlanan sahanın dünyanın en iyi ve en seçkin 10 golf sahasından biri olacağını söyledi. Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise golf sporunun böylesine önemli bir isminin golf sahası yapımı için Türkiye'ye gelmesinin önemine değinerek, şöyle konuştu: "Nick Faldo, dünyanın en iyi birkaç golf oyuncusundan biridir. Türkiye'deki golf sahaları dünyanın en önemli mimarlarınca yapıldı. Avrupa'da ilk 100 golf sahası arasına girebilecek sahalarımız var. Nick Faldo gibi birinin burada olması golf sporuna katkı yapacaktır. Türkiye'de bu sporu sadece zenginler yapımıyor. Türkiye'de 5 bin golf oyuncusu var. Bunun yüzde 80'i 20 yaşın altında ve dar gelirli ailelerin çocukları."

Cornelie Golf sahası 1450 dönüm alan üzerine kurulacak ve 27 çukurlu uluslararası normlarda yapılacak. Golf sahasının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş göletlerin toplam alanı 90 dönümü bulacak. Golf sahasının sadece sulama sistemi ise 1 milyon 200 bin dolara mal olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.