Haberler

Türkiye'de Yeni İspanya Olma Potansiyeli Var

Tarih: 27 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
İngiliz The Times gazetesi, son sayısında, Türkiye'nin yabancı emlak alıcıları için en çekici pazarlardan biri olduğu belirtilerek, "Türkiye'nin yeni İspanya olma potansiyeli var" görüşüne yer verildi.İngilizlerin giderek artan sayıda Türkiye'de emlak aldığını belirten The Times, "Avrupa ile Asya arasında geleneksel köprü olan Türkiye, son yıllarda yurtdışında emlak alıcıları için en popüler pazarlardan biri oldu" diye yazdı.

Ancak gazete, Türkiye sahillerindeki inşaatların çoğalması ve ulaşım zorlukları gibi sorunlar nedeniyle potansiyel alıcıların dikkatli olmasını istedi.

'Ucuzluk' Etkili:
Türkiye'den sağlanan verilere dayanarak, Türkiye'de İngiliz vatandaşlarının sahip olduğu gayrimenkul sayısının 2003-2005 döneminde üç kata yakın bir artışla 8 bine çıktığına dikkat çeken gazete, Türkiye'ye ilginin en büyük faktörünün "ucuzluk" olduğunu vurguladı. The Times, Türkiye'nin halen İspanya ve Hırvatistan'tan çok daha ucuz olduğuna, bir apartman dairesinin Altınkum'da 20 bin, Bodrum'da ise 60 bin sterlinden satıldığına işaret etti. Ayrıca Türkiye'nin dostane ortam, egzotik kültür, iyi alışveriş ve dünyanın en iyi korunan arkeolojik kalıntıları gibi avantajları olduğuna değinen gazete, hükümetin başarılı ekonomik reformlarının da yatırımcıları cesaretlendirdiğini yazdı.

İlginç Bir Pazar:
Haberde Türkiye'nin AB üyeliğinin en az 10 yıl uzağında olmasına karşın İngiliz emlakçılık şirketi Property Frontiers direktörü David Cox'un "Türkiye, ilginç bir pazar. 'Yeni İspanya' olma potansiyeli var" dediğine dikkat çekildi. Buna karşın Cox, bazı "destekleyici" ekonomik ve siyasi faktörlerin henüz gerçekleşmediğini vurgulayarak, "Budur kumar olan. Budur yatırımcı için risk olan" ifadesini kullandı.

Yatırım Patlaması Ege ve Akdeniz'de
Gazete'nin, Türkiye'de yatırım patlamasının Ege ve Akdeniz sahillerinde meydana geldiğini, bazı bölgelerde emlak fiyatlarının son iki yılda yüzde 100 arttığını kaydetti. Buna karşın, emlakların değerlendirilmesi eğiliminin ancak bir iki yıl sürebileceği görüşünü de yansıtan gazete, potansiyel emlak alıcılarına yönelik bazı uyarılarda da bulundu. Gazete, bu çerçevede yabancı alıcılar için mortgagenin bulunmaması, yaz mevsimi dışında uçak ile ulaşım zorlukları, bütçe havayolları azlığı, sahillerdeki inşaatların hızla artması ve kira fiyatlarının düşük olması gibi faktörler sıraladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.