Haberler

Mortgage İşsizliği Frenleyecek

Tarih: 27 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (tutsat) uygulamasının yeni iş sahaları açacağını söyledi. Cansızlar, “Gayrimenkul Piyasasında Yeni Perspektifler” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, mortgage ile ilgili tasarının Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğini, birkaç haftaya kadar Meclis Genel Kurulu’nda ele alınabileceğini kaydetti. Mortgage sistemiyle birlikte yeni iş sahalarının da ortaya çıkacağını ve istihdama olumlu katkı yapacağının altını çizen Cansızlar, özellikle inşaat, sigortacılık ve değerleme alanlarında yaşanacak yeni açılımlara değindi. Yasanın uygulanabilmesi açısından, ülkedeki ekonomik istikrarın önemine işaret eden Cansızlar, Türkiye’nin uzun yıllar sonra böyle bir istikrar yakaladığı için bunu sürdürmesinin şart olduğunu dile getirdi.

Kredi faizi %1’in altına düşmeli
Piyasalardaki gelişmelere de değinen Cansızlar, mortgage uygulaması için kredi faiz oranlarının %1’in altına düşmesi gerektiğini söyledi. Konut fiyatlarının yüksek talep sebebiyle çok fazla arttığına işaret eden Cansızlar, orta vadede konut arzının talebe cevap vermesiyle fiyatların dengelenebileceğini belirtti. 2005 yılında konut kredisi miktarının dikkat çekici boyutta artış göstererek yıl sonu itibariyle 12,5 milyar YTL’ye yükseldiğini bildiren Cansızlar, bu yılın nisan ayı itibariyle bu rakamın 18 milyar 383 milyon YTL seviyesine ulaştığını kaydetti. Doğan Cansızlar, sistemin hayata geçmesiyle birlikte bu rakamların daha da yüksek seviyelere çıkmasını beklediklerini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.