Haberler

TOKİ Evlerine Haç Rötuşu

Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
TOKİ''nin Ankara''da yapacağı Turkuaz Vadisi konutlarının projesi ortalığı karıştırdı. Konutların broşürlerinde çatı katındaki terasın haç şeklinde planlanmasına vatandaşlar ilginç bir biçimde tepki gösterdi. TOKİ yetkilileri derhal devreye girerek projede terasın şeklini haçtan T harfine dönüştürdü.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)''nin Ankara''da yaptıracağı Turkuaz Vadisi konutları, ihale öncesinde ilginç bir revizyona uğradı. TOKİ''nin konutlarının bir bölümünün terasları haç şeklinde projelendirilince ortalık karıştı. Üstelik, broşürler basılmış ve dağıtılmıştı. Durumu fark eden TOKİ yetkilileri hemen projede revizyona gitti ve haç şeklindeki terasların uç bölümleri iptal edildi. Terasların projesi ''T'' şeklinde yeniden düzenlendi. Konuyu AKŞAM''a değerlendiren TOKİ yetkilileri, hatanın kendilerinden kaynaklandığını, bir kasıt olmadığını, konuyu fark edince değişiklik yaptıklarını açıkladı.

Broşürde Fark Edildi
TOKİ, Ankara''daki Turkuaz Vadisi Konutları''nı bir prestij projesi olarak lanse etti. ''Farklı bir yaşam çevresi'' sloganı ile TOKİ tarafından projelendirilen konutlar için özel mimarlık şirketlerinden animasyon hizmeti alındı. Animasyonları üç boyutlu olarak yapılan konutlar bir broşürle tanıtıldı. Broşürün dağıtılması sırasında bir detay fark edildi. TOKİ yetkilileri, broşür dağıtımını durdurdu ancak tanıtım kitapçığına ulaşan vatandaşlardan tepkiler gelmeye başladı. Çünkü broşürde binaların çatılarındaki teraslar haç şeklindeydi.

Bunun üzerine harekete geçen TOKİ, projede ''detay değişikliği''ne gitti. Haç biçiminde olan bina çatılarındaki terasa bir rötuş yapıldı ve haç şekli ''T'' haline dönüştürüldü. Turkuaz Vadisi''nin birinci etabı için 20 Haziran''da ihaleye çıkılması da kararlaştırıldı.

Projeyi Biraz Zorladık
TOKİ Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisi Ercan Tıraş konuyu Akşam''a değerlendirdi. Tıraş, bir haftada 8 bin konutun ihalesine çıktıklarını ifade ederek, ''Anormal bir yoğunluk vardı. Dışarıdan bu tür şikayetler gelince, projeye hemen müdahale ettik. Binaların yapımı için ihaleye çıkmadığımızdan bir sorun olmadı. Bir detay atlamışız'' dedi. Haç biçimli bölümlerde asansörün tamir ve bakımı ile yangın çıkışı olduğunu anlatan Başkan Yardımcısı Tıraş, şunları söyledi: ''Tünel kalıp sistemini kullandığımızdan haç biçimi ortaya çıktı. Kat kat döşenen bir sistem olsaydı, bu sorun yaşanmazdı.

Projenin T haline dönüşmesiyle binalarda 6 metrekare alan kaybı olacak. Karşılıklı bakan iki daire, havalandırma boşluğu kaldırıldığı için karanlıkta kalacak. Projeyi biraz zorladık.''

İçinde Lisesi de Var Havuzu da
Lüks konut talebi üzerine TOKİ''nin hayata geçireceği Turkuaz Vadisi konutları Ankara''da Eskişehir Yolu 28. kilometresinde Yukarıyurtçu Köyü Kuyupınar Mevkii''nde yer alıyor. Karayolları Eğitim ve Dinlenme Tesisleri''nin yanındaki konutlar 4 etap halinde ihaleye çıkacak. Proje ile 4 bin 426 konut inşa edilecek. Ancak bazı kamu kuruluşlarının toplu başvuruları ile birlikte 15 bine yakın müraacat olduğu belirtiliyor. 32 derslikli lise, kapalı spor salonu, 2 kreş, 1 alışveriş merkezi, 4 ticaret tesisi, 1 spor kompleksi ve 2 dini tesis 837 bin metrekare arsa üzerine kurulacak. Farklı tiplerde 85 metrekare ile 180 metrekare arasında daire seçeneklerinin bulunduğu 2+1, 3+1 ve 4+1 formatların da satışa sunulacak.

TOKİ''nin prestij konutları olarak lanse edilen Turkuaz Vadisi''nde 228 bin metrekare rekreasyon alanı, su animasyon havuzları, çocuk oyun alanları ve bisiklet parkuru da bulunacak. Fiyatları ise 63 ile 231 bin YTL arasında değişiyor. Konut bedellerinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanıyor. Vade süresi ise 48, 60 ve 70 ay vadeli olarak planlanıyor. Konutların teslim süresi ise 24 ay olarak düşünüldü. Çatıdaki bölümde yer alan haç şeklindeki terasın yarattığı sorunun ortadan kaldırılmasıyla satışların daha da hızlanması bekleniyor. TOKİ, lüks konuta ilgi nedeniyle yeni projeler hazırlıyor.
Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.