Haberler

Müze soygununda müdüre gözaltı

Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Serbest Özden
Uşak Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Karun Hazineleri’ndeki değerli eserlerin sahtesiyle değiştirildiği veya çalındığı iddiasıyla yürütülen çalışma kapsamında Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu başta olmak üzere 4 ayrı ilde 9 kişi gözaltına alındı.

Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 450 parçalık Karun Hazineleri’nin en değerli parçalarından birisi olan Hippokampus ‘Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahtesiyle değiştirildiği iddiasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu’nca 2005 Aralık’ta soruşturma başlatılmıştı. Uşak Valisi Kayhan Kavas, Karun Hazineleri’nin en değerli parçalarından biri olan ‘Kanatlı Deniz Atı Broşu’nun sahtesiyle değiştirildiği konusunda 5 ay önce kendisine imzasız bir ihbar mektubunun geldiğini söyledi. Mektubu ciddiye alarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müzede inceleme yapılması için müfettiş talep ettiğini bildiren Kavas, “Yapılan incelemeler doğrultusunda şu anda adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Konu kapsamında Uşak dahil 4 ayrı ilde, müze müdürünün de aralarında bulunduğu toplam 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.” dedi. Kavas, Karun Hazineleri’nin Uşak Arkeoloji Müzesi’nden başka bir yere naklinin söz konusu olmadığını ifade ederek, “Müzenin güvenliği tamdır. Daha önce böyle bir vukuat da gerçekleşmemiştir. Olayın organize bir çalışma olduğunu tahmin ediyoruz.” diye konuştu. Uşak Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul da soruşturma kapsamında 4’ü Uşak’ta olmak 9 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Gizlilik nedeniyle diğer illerin (Uşak, İstanbul, İzmir, Konya ve Afyonkarahisar) isimlerini açıklamayan Eroğul, 1’i Uşak’tan olmak üzere 2 kişinin de arandığını bildirdi.

Amerika 1993’te teslim etmişti
Çoğunluğu M.Ö. 7. yüzyılda kullanılan, yüzlerce altın sikkeden oluşan Karun Hazineleri, parayı icat ederek insanlık tarihine damgasını vuran Lidyalılara ait. Bu yüzyılda dünyanın en zengin ülkesi olan Lidya ve ülkenin kralı Kroisos, servetiyle göz kamaştırmıştı. “Karun kadar zengin” deyimi de onların zenginliğini ifade etmek için kullanılmıştı. Uşak’a 25 kilometre uzaklıktaki Güre köyünde 1966, 1967 ve 1968 yıllarında yapılan 3 kaçak kazıyla ortaya çıkarılan hazine, tarihî eser kaçakçılarınca İzmir ve İstanbul üzerinden Amerika’ya satılmıştı. Türkiye’nin bu eserlerin nerede olduğundan ancak 1985’te haberi olmuştu. Kaçırılan eserlerden 55’inin 1985’te ABD Metropolitan Müzesi’nde sergilenmesi, hazinenin nerede olduğu konusunda ipuçları veriyordu. Türkiye 1987’de müzenin deposunda saklanan eserleri almak için zamanaşımı süresinin dolmasına 13 gün kala uluslararası dava açmıştı. Müze, 6 yıl süren davayı kaybedeceğini anlayınca 1993’te ‘Karun Hazineleri’ni Türkiye’ye iade etmişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.