Haberler

Tasarımını Tabanlıoğlu - Jerde- Arup Ortaklığının Gerçekleştirdiği Kanyon Alışveriş Merkezi Açılıyor

Tarih: 30 Mayıs 2006

Beşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Projesi Tabanlıoğlu, Jerde ve Arup firmalarının imzasını taşıyor. Eczacıbaşı Topluluğu -İş GYO ortaklığıyla, konut, alışveriş ve iş merkezi olarak, 200 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Levent Kanyon, 30 Mayıs 2006 tarihinde açılacak.

250 bin m2’lik inşaat alanı bulunan Kanyon Projesi için 2001 yılında yerli ve yabancı beş farklı grubun davet edildiği uluslararası bir yarışma düzenlendi. Tabanlıoğlu, Arup ve Jerde Partnership’in oluşturduğu konsorsiyum yarışmayı kazandı.

Açık bir alışveriş merkezi olarak Nişantaşı, Beyoğlu ve Bağdat Caddesi’nden farklı
Kanyon Projesi ile Türkiye’de ilk kez bir alışveriş merkezi açık bir alışveriş alanı olarak tasarlandı. Nişantaşı, Beyoğlu ve Bağdat Caddesi gibi uzun yıllardır tercih edilen alışveriş bölgeleri farklı bir ölçekte değerlendirilerek, yenilikçi bir mimari yaklaşımla, alışveriş alanında “sokak alışverişi” ve “şehir içi” etkisi yaratıldı.

Özel iklimlendirme sistemleri sayesinde de, 40 bin m2’lik açık alışveriş merkezinin iç mekan konforu taşıması sağlandı. Kanyon Alışveriş Merkezi ziyaretçileri, cadde ortamında ve doğal bir çevre içinde, hava koşullarından etkilenmeden alışveriş yapma imkanına sahip olacaklar.

Kente açık yeni bir kent merkezi yaratıldı
Son yıllarda, genellikle şehrin merkezinden uzak, korunaklı alanlara yayılan, özelleştirilmiş, “kapalı site” tarzı yaşama alternatif olarak Kanyon, kent yaşamına doğrudan eklemlenen, kent dokusu içinde, kamusal alanla birleşerek gelişen bir ortak yaşam modeli öneriyor.

Kanyon’un konut bölümünde de, çağdaş yaşam ihtiyaçlarının günümüzde mümkün olan en üst düzeyde karşılandığı, aynı zamanda da komşulararası karşılıklı ilişkinin teşvik edildiği “nezih bir semt” ortamı oluşturuldu.

Farklı açılarla yerleştirilmiş apartman dairelerinin tümü vadi manzarasına hakim konumda ve her biri mahremiyetini koruyacak şekilde tasarlandı.

Giriş kapılarından biri Metro çıkışında yer alan Kanyon’un alışveriş merkezine birçok kattan ve şehirden erişim sağlanabiliyor. Binaları ve alanları birbirine bağlayan, avlularla çevrili iç yollar ise şehiriçi etkisi ve devamlılık yaratıyor.

Şehir merkezinde, ortak yeşil alanlarla çevrelenmiş, konut, ofis, dükkanlar, eğlence alanları ve diğer sosyal alanlar gibi farklı mekanların bulunduğu yeni bir kent yaşamı modeli hayata geçirildi. Ulaşım olanaklarının çeşitliliği nedeniyle, kolay erişilebilir ve kente açık yeni bir kent merkezi oluşturuldu.

İstanbul’da yükselen çoğu binadan farklı olarak kapalı kutu anlayışından uzak duran Kanyon, farklı açılarda yükslen mimari yapısıyla ile gökyüzüyle birleşiyor ve çevre ile bütünleşiyor.

Mimaride tercih edilen organik kıvrımlar planın tamamına hakim; yerleşim planının, her binanın ve bağlantı yollarının sahip olduğu yumuşak kavisler zarif bir akış sağlıyor; yeşillikle desteklenen eğrisel form, çok seçenekli sokakları değişen binalarınyükseklikleriyle doğallık, derinlik ve ferahlık hissi veriyor.

Doğallık ve dışa açık olma ilkesini destekleyemek üzere, ofislerde camlar yere kadar indirildi ve böylelikle bulvarda yer alan ana yapı olan yuvarlak formlu 25 katlı, betonarme, cam yüzeyli ofis kulesinde çalışanlar dışarısı ile bütünleşir hale getirildi.

Yüksek Teknoloji desteği
Kanyon Projesi’nin statik hesabı meydana gelebilecek en büyük deprem ivmesinin yüzde 20 fazlası esas alınarak yapıldı.

Alışveriş merkezinin açık olması ve teraslı bir konut yapısına sahip olması nedeniyle, proje geliştirme aşamasında binaya rüzgar testi uygulandı; bu testin sonuçlarına göre projede gerekli mimari önlemler alındı.

Binanın günümüz teknolojisine uygun olarak tasarlanabilmesi amacıyla, cephe, trafik, yangın, akustik gibi gerekli her konuda uzman danışmanların desteği alındı.

Yeşil mimari, doğal malzemeler
Bir vadinin doğal koruyuculuğu örnek alınarak yaratılan Kanyon, “yeşil mimari”nin de ülkemizdeki en iyi temsilcilerinden biri. Yüksek bir binada yer almalarına karşın, konutların açılan pencereleri, balkonları ve bahçeleri bulunuyor. Kanyon’da, çatılarda yeşil alanlar oluşturuldu, yollarda ve diğer kotlarda bitkilendirme çalışmaları yapıldı.

Kompleksin cesur ve çarpıcı formu, doğal taşlar ve özgün yapı malzemeleriyle
desteklendi. Cephenin ana unsurları olarak açık toprak tonunda taş ve boyalı bakır metal bantlar kullanıldı. Mimari tasarımda, doğal ışık ve kent manzarasını optimum düzeyde iç mekana taşındı. Işıktan ve kent manzarasından en üst düzeyde yararlanmak üzere özellikle güney cephelerine koruyucu olarak güneş kırıcı elemanlar yerleştirildi.

Geniş bir perspektifte kent manzarasına hakim olan Kanyon, mimari ve sosyal bağlamda kentin dokusuna ve ritmine katılıyor.

Rakamlarla Kanyon
Toplam İnşaat Alanı 250 bin metrekare
Arsa Alanı 30 bin metrekare
Toplam Maliyet Yaklaşık 200 Milyon Dolar
Konut Sayısı 179
Konut Büyüklükleri Boyutları 80-380 metrekare arasında değişen, 20 farklı planda 179 apartman dairesinin yer aldığı 15 teras katlı konut binası
Toplam Yeşil Alan 3 bin 500 metrekare
Mağaza Sayısı 170
Sinema Salonu Sayısı 1600 kişilik 9 sinema salonu
Sığınak Alanı 8500 metrekare
Otopark Kapasitesi 2300 araç
Kullanılan Beton 143 bin metreküp
İnşaat Demiri 27 bin ton
Yapı Çeliği 4 bin ton

Tabanlıoğlu Mimarlık
1956 yılında Dr. Hayati Tabanlıoğlu tarafından kurulan Tabanlıoğlu, Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel Tabanlıoğlu yönetiminde, deneyimli ekibiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Tabanlıoğlu, Şubat 1998’de ISO 9001 standardını alan Türkiye’deki ilk mimari ofis oldu. Firma halen, alışveriş merkezleri, çok amaçlı kompleksler gibi büyük boyutlu projelerin yanısıra, iç mimari projeleri de dahil omak üzere, daha küçük ölçeki yapılarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Yurt içi ve yurtdışı yarışmalara, çeşitli sergi ve konferanslara aktif olarak katılan Tabanlıoğlu, bu organizasyonlarda Türkiye mimarlığını tanıtmanın yanısıra, uluslararası mimarlık platformunda kendine yer edindi. Çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri bulunan firma, en son 2005 yılında Dubai’de gerçekleştirilen Cityscape Architectural Review yarışmasında, Galataport ve İstanbul Modern projeleriyle, beş ayrı dalda dağıtılan büyük ödüllerden ikisini kazandı.

En çok sözü edilen projeleri arasında Kanyon, Istanbul Modern ve Galataport’un yanısıra, Doğan TV Center, İngiliz Konsolosluğu renovasyon projesi, IBM Türkiye İstanbul Ofisi, Expo 2000 Hannover Türkiye Pavyonu gibi çeşitli projeler bulunuyor.

2006 yılı için çok yoğun bir programı bulunan Tabanlıoğlu’nun gündeminde ulusal ve uluslararası kapsamda pek çok proje yer alıyor. Bunlardan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazabayev için tasarlanan Astana Stadyumu uygulama projesi aşamasında ve Barış Piramidi’nin inşası devam etmekte; Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas, Kral Abdullah için geliştirilen Amman Officers’ Club süren diğer projeler. Son dönemde Türkiye’de gerçekleşen projeleri arasında ise, Beyazıt Kütüphanesi Renovasyon Projesi, Levent Loft, Carrefour Merter, Metro Merter Alış-veriş Merkezi, İzmir Doğan Printing Center sayılabilir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.