Haberler

Da Rocha: Dolmabahçe çok müthiş

Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Dünyanın en prestijli mimarlık ödülü sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha''ya, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenen törenle verildi.

Törende yaptığı konuşmada İstanbul''un, dünyanın en önemli meselelerinin konuşulduğu, saygın sanatçı ve entelektüellerin ağırlandığı bir kültür merkezi olarak kabul görmesinin kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"İstanbul, kültürel zenginliklerini müzelere hapsetmiş bir şehir değildir. Aksine bütün sokakları, binaları mimari ve kültürel dokusuyla birlikte büyük bir açık hava müzesi niteliği taşır. İlk bakışta karmaşık bir yapı arz eden bu kozmopolit şehrin derinlerine inildikçe buranın bir barış kenti olduğunu göreceksiniz. İstanbul, mimari bakımından çok önemli camilerin, kiliselerin, sinagogların yüzyıllar boyunca yan yana barış içinde var olduğu bir dünya şehridir. Bu özelliğiyle İstanbul, küresel ölçekte en çok ihtiyaç hissettiğimiz medeniyetler ittifakının sembol şehridir."

Erdoğan, ortaya koyduğu eserlerle modern mimarinin en görkemli örneklerini sergileyen da Rocha''ya teşekkür ederek, "Dünya kültürel mirasına verdiği katkılar için sanata inananlar adına kendisini kutluyor, tebrik ediyorum" dedi.

Ödülü alan Mendes da Rocha da törenin yapıldığı Dolmabahçe Sarayı''nın çok müthiş bir eser, Pritzker''in ödül vermek için burayı seçmesinin de çok etkileyici olduğunu söyledi. İstanbul''un yüzyıllara dayanan bir tarihe sahip olduğunu vurgulayan Mendes da Rocha, "Hepimizin içinde derin duygular uyandırıyor. Amerika kıtasını yeniden inşa etmek istiyoruz. Bu gördüğümüz yerler bizim için birer örnek" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.