Haberler

Filistinli köylüler ''yokistan''da yaşayacak

Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
İsrail''in Batı Şeria''da inşa ettiği ve ''apartheid duvarı'' denilen ''güvenlik bariyeri'', Kudüs''ün burnunun dibindeki bir Filistin köyünün sakinlerini açık hava hapishanesine tıktı. İsrail''in işgal ettiği sınırlar içinde kaldığı halde Kudüs''e geçemeyen Numan köyünün sakinleri ''birkaç adım'' ötede dikenli telli duvarın ayırdığı Batı Şeria''ya da gidemiyor.

İsrail 1967''de Doğu Kudüs ve Batı Şeria''yı işgal ederken Numan''ı Kudüs etrafına çizdiği yeni sınırlara dahil etti. Fakat Filistin''den kopardığı Numanlıları hiçbir zaman İsrailli saymadı. Savaş sonrası sayımda, köy sakinleri Batı Şeria''nın Um-el-Talla köyüne kaydedilip Numan haritadan silindi. Güya sayımda Numan''ın muhtarı Ul-el-Talla''da olduğu için köylüler de oraya kaydedildi. İsrail, Numanlılara ne vatandaşlık ne de Kudüs''e yerleşme izni verdi. Köylüler 1967''den beri oy kullanamadı. Şimdi ise 200 kişilik köyün hemen doğusunda duvar yükseliyor. Artık zar zor gittikleri Batı Şeria kapısı da kapandı.

''ABD''deki gibi''
38 yaşındaki Cemal Daravi, "Amaç köyü boşaltmak" tespiti yapıyor. İsrail içişleri sözcüsü Sabin Hadad ise "İsrail''de yaşadıkları gerçeği otomatik vatandaşlık hakkı getirmez, tıpkı ABD''deki gibi" görüşünde. Köy haritada olmadığı için kimse yeni ev inşa edemiyor. İzinsiz ev yaptığı gerekçesiyle 6 bin dolar cezaya çarptırılan Mahmud Şavarva, Kudüs Belediyesi''ne gittiğinde ''Kayıtlarda yoksunuz'' diye reddedildiğini, Beytüllahim''e gittiğinde ''Siz Kudüs''e dahilsiniz'' yanıtı aldığını anlatıyor.
Kudüs Belediyesi son beş yıl içinde tam 467 evi yıkmış. İsrail''in duvarı, Kudüs''e kayıtlı 140 bin Filistinliyi Batı Şeria''ya hapsediyor. Binlerce insan her gün Kudüs''teki işlerine gidip gelirken ömür tüketiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.