Haberler

Bosch ve Siemens Çerkezköy''ü üs yaptı

Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Vatan
Türkiye beyaz eşya sektörünün yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran BSH Ev Aletleri''nin CEO''su Norbert Klein, 2005 yılında şirket cirosunun yüzde 8 artarak 884 milyon euro ile rekor düzeye çıktığını belirterek, şirketin büyüme ivmesini artırarak sürdüreceğini kaydetti.

Ciro artacak
Bosch Ev Aletleri, sahip olduğu ana markaları Bosch ve Siemens ile ilgili performansını düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Klein, toplam yatırımlarının 500 milyon euroyu aştığına işaret ederek, "Çerkezköy''deki fabrikalarımız bulaşık makinası fabrikası yatırımının da devreye girmesiyle dünyadaki en büyük üretim merkezi haline gelecek" dedi.

Buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın üretiminin yanı sıra 2006''nın son çeyreğinde başlanacak bulaşık makinesi üretimiyle BSH''nin 2005 yılında 2.2 milyon adet olan yıllık üretim kapasitesi 3.5 milyon adede yükselecek.

% 5 büyüme olabilir
Yeni inşa edilen buzdolabı fabrikasının ağırlıklı olarak ABD pazarına ihraç edilecek gardırop tipi buzdolaplarının üretimine hazırlandığını anlatan Klein, Çerkezköy tesislerinin en yeni birimi olan bulaşık makinaşı fabrikasının ise yurt içi ve yurt dışı tüketicilerinin beklentilerine çözüm getireceğini belirtti. Klein, BSH''nin bölge operasyonlarının 5 yılda 20 milyon euroluk hacme ulaştığına belirterek, emlaktaki büyümeye paralel olarak özellikle ankastre ürünlerle ülke içinde yüzde 5 büyüyebileceklerini söyledi. BSH, halen KKTC ve Irak dahil olmak üzere Orta Asya''ya ihracat yapıyor.

Kur atrışı ikinci zammı getirir
Bosch Ev Aletleri İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg de, hammadde fiyatlarındaki artış ve YTL''nin dolar karşısındaki gerilemesi nedeniyle artan maliyetleri dengelemek amacıyla gelecek aydan itibaren yüzde 5-7 oranında zam yapacaklarını söyledi. Grünberg, "Yüzde 5-7''lik zammın talebi çok etkilememesini umuyorum; çünkü canlanan talebi kesmememiz lazım. Hacim kaybetmememiz gerekli. Hacim kaybedersek daha ciddi zamlar yapabiliriz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.