Haberler

Alanyalı mimarların arazi satışı tepkisi

Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Adem Tekin
Karayolları''nın mülkiyetinde bulunan 43 dönüm arazinin satılması için Ankara''da pazarlıklar yapıldığına yönelik çıkan haberlerin ardından Mimarlar Odası Alanya Temsilciliği Başkanı Burhan Taneri, sert açıklamalarda bulundu. ''Bu türdeki hareket Alanya''yı yönetenlerin şu ana kadarki geliştirdikleri alışkanlığıdır'' diyen Taneri, ''Burayı pazarlamayı düşünenler, şimdiye kadarki yönetim anlayışı ile Alanya kamuoyunun bu konudaki görüşlerini dinlemek nezaketinde bulunmamışlardır. Bu değerlendirme yapılmadan, kapalı kapılar arkasında karar vermek, hiçbir zaman Alanya''nın menfaatine uygun düşmeyecektir'' dedi.

Satış Çözüm Değil
Söz konusu satış ile ilgili olarak Ticaret Odası ve Turistik İşletmeciler Derneği''nin görüşünün kamuoyuna yansıdığını belirten Taneri, ''Kendilerinin talebi arsanın bu iki kuruluşun biri veya oluşturacakları ortaklık ile kendi menfaatlerine uygun şekilde kullanılmasıdır. Bu uygulamanın örneklerini görüyoruz. Uygulaması yapılan ALMAR ve ALİDAŞ''ı, kamuoyunun menfaatine uygun bir yatırım olarak görmek mümkün değildir. Birisi iskeleyi halka kapatmış, birtanesi ise genel otopark ve halkın menfaatine uygun kullanılması gerekli alanı, mimarına bile sormadan alışveriş merkezi ve özel otopark alanına çevirmiştir. Hatta bu işletmeyi rahat ettirmek için 50 yıllık Cuma Pazarı''nı dahi kaldırtmak istemişlerdir ve kaldıracaklardır'' diye konuştu. Alanya''nın devlete vereceğini fazlasıyla verdiğini söyleyen Taneri, arsa ile ilgili bazı önerilerde bulundu. Arazinin satışının Alanya için çözüm olmayacağını söyleyen Taneri, ''Bu araziyi satmak Alanya için çözüm olmayacaktır. Tam tersi kanayan yarasını daha da derinleştirecektir'' ifadesinde bulundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.