Haberler

TOKİ’de İnşaatçının ’Batıyoruz’ Zirvesi

Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Çimento başta olmak üzere inşaat girdilerindeki artış nedeniyle zor durumda kalan müteahhitler TOKİ’de "batıyoruz" zirvesi yaptılar. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar "Batarsanız biz de sizinle batarız. Çatı çökerse hep birlikte altında kalırız. Öyle şey olmaz. Mağduriyetinizi gidermek için yardımcı olacağız. Allah’a duacıyız. İki ay içinde bu sorunu el birliğiyle çözmeye çalışacağız" sözleriyle tepkileri dindirmeye çalıştı.

500 şantiyede 200 müteahhitle çalıştıklarını söyleyen Erdoğan Bayraktar Hürriyet’e sistem çok sağlam olduğu için projelerin zarar görmeyeceğini savundu. 

Durum Vahim: Bayraktar "Krizi el birliğiyle aşma" çağrısı yaparken, toplantıya katılan inşaat firmaları da durumun kendileri için "vahim" olarak nitelendirilebilecek bir noktaya ulaştığını vurguladı. Firmalar, Başkan Erdoğan Bayraktar’a TOKİ şantiyelerinin durma noktasına geldiğini belirterek, "Metrekare birim fiyatı 220- 240 YTL arasında değişiyor. Bu fiyatın en kısa sürede 340 YTL civarına çıkartılması gerekiyor" önerisinde bulundu. TOKİ Başkanı Bayraktar’ın teminat olarak kurumun hesaplarında tuttuğu yüzde 5’lik payların ödenmesi yönündeki teklif ise firma temsilcilerini az da olsa umutlandırdı. Ancak, bu ödemelerin, inşaatların yüzde 50’den fazlasının tamamlanması halinde gerçekleşebileceği şartına bağlanacağı öğrenildi.

Şantiyeler Durur: Firma sözcüleri, kaynak aktarımı yaparak TOKİ şantiyelerini ayakta tutmaya çalıştıklarını, ancak bu çözümün de krizin devam etmesi halinde yetersiz kalacağını, başta Güneydoğudakiler olmak üzere pekçok şantiyenin kapanabileceğini savundu. 400’e yakın şantiyede yüzbinlerce kişinin çalıştığını vurgulayan sözcüler, TOKİ şantiyelerinde yaşanacak olası bir krizin tüm ekonomik yapıyı bozabileceğini de vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.