Haberler

Mortgage Yasası Mutlaka Çıkacak

Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak mortgage yasasının çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi. Ankara Ticaret Odası''nda katıldığı ödül töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, basında konut kredisi faizlerindeki artış ve vadedeki kısalmaya paralel ''mortgage yasasının uygulanamayacağına'' yönelik çıkan haberlere açıklık getirdi.

Meclis Gündemi Yoğundu
Şener, hükümet olarak mortgage yasasında kararlı olduklarını yineledi. Tasarının Meclis Genel Kurulunda görüşülmemesinin sebebini ise ''gündem yoğunluğuna'' bağladı. ''Yasa tasarısı önümüzdeki günlerde TBMM''de görüşülecektir'' diyen Şener, yasa için Türkiye''de uygun bir zemin bulunduğuna dikkati çekti. Uygulamaların piyasaya olumlu etkisinin söz konusu olduğunu vurgulayan Şener, uygulamayla faizlerin de düşmesini beklendiğini kaydetti.

Olumlu Etkileyecek
Gazetecilerin, ''faizlerdeki yükselmesinin uygulamayı olumsuz etkileyeceğine'' dönük görüşleri hatırlatması üzerine Şener, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, tam aksine uygulamanın piyasaları olumlu etkilemesi ve faizler oranlarını düşürmesini beklendiğini bildirdi. Şener, şöyle dedi:

''Piyasalardaki durumun, yasayı olumsuz etkilemesi diye bir şey söz konusu olamaz. Çünkü mortgage yasası, çok büyük ve çok boyutlu bir yasadır. Bu, konut edindirme yasası ile finans piyasalarında önemli katkılar sağlayacaktır. Piyasaların derinleşmesi sağlanacaktır. Verilecek kredilerle ilgili, ikincil piyasalarda yeni bir finansman biçimi öngörülmektedir. Aslında yeni bir finasman biçimi, verilen kredilerin finansmanını garanti altına alıyor.''

Telefonla Bilgi Aldı
Devlet Bakanı Abdüllatif Şener daha sonra toplantı çıkışında, toplantı sırasında telefonla mortgage yasası ile ilgili aldığı bilgileri basınla paylaştı. Tasarının Plan Bütçe Komisyonu''nda görüşüldükten sonra 3-4 gün içinde hazırlayarak Meclis Başkanlığı''na sunması gereken raporunu hala tamamlamadığını kaydeden Abdüllatif Şener, ''Hangi gerekçeyle hazırlamadıklarını bilmiyorum. Kendilerinden hızlandırmalarını isteyeceğim. Önümüzdeki hafta tamamlayacaklarını zannediyorum'' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.