Haberler

Ani Harabeleri’ne kameralı koruma

Tarih: 4 Haziran 2006 Kaynak: Sabah

Tarihî Ani Harabeleri için devletten turizm jandarması alamayan Kars İl Kültür Müdürlüğü, çareyi özel güvenlikte buldu.

Harabelerin güvenliğini artık özel güvenlik görevlisi sağlayacak. Ören yerlerine yerleştirilen internet bağlantılı kameralarla tarihi kalıntılar 24 saat gözlenecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Bekis, kameralı güvenlik sisteminin yararını şöyle özetliyor: “Ani’de tel örgülere bir kuş çarpsa Ankara’nın haberi olacak.”

Türkiye ile Ermenistan sınırında bulunan ve tarihî milattan önce 5 binli yıllara dayanan Ani antik kentinin yağmalanmaması ve burada yapılan kazı ve restore çalışmalarının zarar görmemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Valiliği ve il müdürlüğü ören yeri için bazı tedbirler aldı. Kars’a 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve geçtiğimiz yıllarda askerî yasak bölge dışına çıkarılmasıyla turist akınına uğrayan Ani Harabeleri hem çevre köylerden içeriye giren hayvanlar tarafından hem de taşlarının alınıp başka yerlerde kullanılmasıyla tahrip ediliyordu. Tarihî dokunun ve binlerce yıllık yapıların zarar görmemesi için harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ani’yi korumak için bir dizi tedbir almaya başladı. Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un Ani Harabeleri’ni gezmesinden sonra çalışmalara hız verildi. Harabelerin korunması için akla gelen ilk yöntem ise ülke genelinde bu tür yerlerde uygulanan turizm jandarması oldu. Ancak harabeler askerî yasak bölge dışına çıkarılınca ilgili komutanlık turizm jandarması uygulamasına sıcak bakmadı. Bunun üzerine bakanlıktan teknik elemanlar gelip Ani Harabeleri’ni gezerek güvenliğin nasıl sağlanabileceği yönünde çalışmalar yaptı. Araştırmalar neticesinde yeni önlemler alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Bekis, önlemleri şöyle anlatıyor: “Ani ören yerinin etrafındaki çitler yükseltilecek. Yıpranan yerler düzeltilecek, diğer yerlerdeki çitler de hayvanların içeriye girememesi için yükseltilecek. Çevreden gelen hayvanlar buradaki tarihi yapılara zarar veriyor. Alınan kararlar içerisinde giriş kapısına turnike ve her yere güvenlik kamerası konulması yer alıyor. Güvenlik kameraları hem buradan hem de Ankara’dan takip edilebilecek. Böylece, internet üzerinden takibi gerçekleştirilecek olan Ani ören yerinin çitlerine bir kuşun bile dokunması Ankara’dan izlenebilecek. Bunlarla da yetinmeyeceğiz ve silahlı özel güvenlik elemanı alacağız. Bakanlıktan paraları gönderildi. Kars Valiliği Güvenlik Komisyonu’na da yazımızı yazdık, oradan cevap bekliyoruz. Buradan onay alınırsa ihaleye çıkacak ve ilk etapta 3 kişilik bir özel güvenlik ekibi kuracağız. Bir de bunlarla birlikte 2 kişi de temizlikçi olarak alınacak.” Ani’nin gelirleri arttıkça bakanlığın buraya daha sıcak bakacağını ve Ani Harabeleri’nin Aspendos veya Efes gibi olacağını belirten Bekis’in Ani Harabeleri’yle ilgili yeni projeleri de var: “Artık hayvanlar Ani’ye giremeyecek. Hediyelik eşya, fast-food yiyecek içecek stantları açmayı da düşünüyoruz. Ani’ye girişlerde Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi biletli geçişler uygulanarak gelir elde edilecek.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.