Haberler

İmarsız Hazine arazileri yatırımcıya verilecek

Tarih: 4 Haziran 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Atik
Maliye Bakanlığı’nın imarsız Hazine arazilerinin satışını ikinci bir emre kadar durdurmasının arkasından farklı hesaplar çıktı.

Bakan Kemal Unakıtan’ın talimatıyla satışlar durdurulurken Hazine arazisi üzerinden rant sağlama dönemi sona ermiş oldu. Edinilen bilgilere göre imarsız Hazine arazilerinin yatırımcılara verilmesi üzerinde çalışılıyor. Bakanlık, kamuya ait bu arazileri satarken imar planı yaptırarak değerini katlamayı hedefliyor. İmarsız Hazine arazilerinin ucuz fiyatla alınarak imar geçtikten sonra yüksek fiyattan satılması devlet adına önemli oranda kayba yol açıyordu. Milli emlak müdürlükleri ve kaymakamlara yazılı uyarı gönderen Unakıtan, bu uygulamaya son vermişti. Bu sayede arsa spekülatörlerinin bu yolla büyük kazanç sağlamasına dur diyen Unakıtan, aynı formülü kamu adına uygulamayı da planlıyor. Plansız arazilerin planlı hale getirilerek satılması konusunda çalışma başlatan Unakıtan’a göre Hazine arazileri değeri üzerinden satışa çıkarılmalı.

Şehir Plancıları Odası da Unakıtan’ın bu uygulamasının kamu adına kazanç getireceğini doğruluyor. Oda Başkanı Buğra Gökçe, daha önceki uygulamada Hazine arazileri üzerinden rant sağlandığını, yeni uygulamada ise Maliye’nin önemli miktarda kâr elde edeceğini belirtti. Ancak imarsız Hazine arazilerinin devlet tarafından rant kapısı olarak görülmesini de eleştiren Gökçe, uygulama sırasında dikkatli olunmasını istedi. Gökçe, “Hazine arazilerinin imar planları yapıldıktan sonra satılması, gerçek planlama çalışmaları yerine arsa-arazi spekülasyonlarını beraberinde getirecektir.” uyarısı yaptı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.