Haberler

Banksy de kayıp, barış da!

Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Zaman

Esrarengiz İngiliz sanatçı Banksy’nin ‘güvenlik duvarına’ çizdiği resimler, İsrail’e tepki metodu konusunda ilham kaynağı oldu.

İngilizlerin ünlü ‘meçhul’ ressamı Banksy, İsrail’in inşa ettiği 700 kilometrelik ‘güvenlik duvarı’nda “sanatsal gedikler” açalı neredeyse bir yıl oldu. Kimliğini gizleyerek bütün açıklamalarını sözcüsü vasıtasıyla yapan “gerilla ruhlu” esrarengiz ressam, bütün dünyanın tepkisine yol açan “ayrım duvarı” üzerinden Filistinlilerin halini anlatan ironi yüklü barış mesajları verdi. İsrail’in yeni hükümeti, Uluslararası Adalet Divanı’nın ‘yasadışı’ bulduğu duvarın inşaatına hız verirken Filistinliler hâlâ Banksy kod adlı graffiti sanatçısının resmettiği “duvarın ardındaki barışı” bekliyor. Banksy’nin 8 metrelik duvarın Filistin tarafına çizdiği resimlerin birinde, duvara açılmış ‘gediğin’ ardında güzel bir sahil görünüyor. Bir diğerindeki dağ manzarası da Filistinlilerin mahrum kaldığı hayata kuvvetli bir gönderme yapıyor. Bristol doğumlu meçhul ressam, başka bir çiziminde ise küçük bir kızı uçan balonlar yardımıyla “duvarın öteki tarafındaki barış dolu hayata” ulaştırmak istiyor!.. Banksy, barikatın bir diğer yerine ise duvardan aşağı sarkan hayalî bir ip merdiven çizmiş. Halklarının dramını dünyaya duyurmak isteyen Filistinli ressamlar da Banksy’nin bu ‘farklı’ metodunu artık daha sık kullanıyor (sağda). Duvarları tuval olarak kullanan Filistinliler, İsrail’i “sanatın gücüyle” yenmek istiyor. “Ortadoğu’nun Berlin Duvarı” olarak da adlandırılan dev barikat, yıkılan Berlin Duvarı’ndan 10 kat daha uzun.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.