Haberler

Hazır beton ve demir de ''gözaltına'' alınıyor

Tarih: 3 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Sanayi Bakanlığı, inşaat maliyet artışında hazır beton ve demir sektörünü de mercek altına alıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, hazır betoncuların piyasayı daha çok dalgalandırdığına dikkati çekerken, Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, çimento sektöründe 30 milyon YTL ceza kesildiği halde tahsil edilemediğini ve caydırıcı etki yapmadığını söyledi.
Coşkun, dün Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak ile düzenlediği basın toplantısında, çimento sektörü başta olmak üzere inşaat maliyetlerini artıran zamlar gündeme geldi. Coşkun, çimento sektörüyle yapılan toplantıda, inşaat sezonunun yoğun çalıştığı dört aylık dönemde çimento ihracatının frenlenerek iç piyasanın doyurulacağını zorunlu olmadıkça zam yapılmayacağını söyledi. Coşkun, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) çimento ihtiyacının da bir hafta içinde karşılanacağını belirtti.

Çimentonun inşaat maliyetinin yüzde 4-5''leri seviyesinde olduğunu belirten Coşkun, hazır betoncuların piyasayı daha çok dalgalandırdığının ortaya çıktığını vurguladı. Bakan Ali Coşkun, muhtemelen salı günü hazır beton ve demir sektörleriyle de bakanlıkta toplantı yapacaklarını belirtti.

Edinilen bilgilere göre, çimento sektöründe olduğu gibi hazır betonda da bölgelerarası fiyat farklılıkları rahatsızlık yaratıyor. Hazır beton fiyatı son sekiz aylık dönemde yüzde 35 zamlanarak bir metreküp fiyatı 85 YTL''ye çıktı. Ancak, hazır betonun bazı bölgelerde 160 YTL''ye kadar çıkan fiyatlarla satıldığı belirtiliyor. Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak ise çimento sektöründe bugüne kadar 36 firmayı kapsayan beş soruşturmayı tamamladığını ve 30 milyon YTL ceza kestiğini söyledi. Parlak, halen 37 teşebbüsü kapsayan yedi soruşturmanın sürdüğünü aktardı.

Bu arada TOKİ, inşaat sektöründe yaşanan sıkıntı nedeniyle, müteahhitlerine, fiyat farkı talep etmemeleri şartıyla iki ay ek süre verecek. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, sıkıntıyı ''kriz'' boyutuna vardırmamak için yeni inşaat ihalelerini yavaşlatmaya karar verdiklerini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.