Haberler

Marmara''nın Tertemiz Olmasına 105 Proje Kaldı

Tarih: 4 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Kadir Topbaş, atık suları kontrol altına alan 35 projenin tamamlandığını, İstanbulluların bir sahil kentinde yaşadıklarını hatırlayacaklarını söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi''nin temizlenmesi için yürütülen çalışmaları içeren ''140 Çözüm Projesi''ni, boğazda yaptığı tekne gezisinde açıkladı. İDO Kabataş İskelesi''nden tekne ile Boğaz''a açılan Topbaş, İstanbul''daki plajların geçmişte olduğu gibi halk tarafından kullanılmasını istediklerini belirterek, insanların buranın bir sahil kenti olduğunu tekrar hatırlayacaklarını söyledi.

Denize Çöp Atmayın
Topbaş, kentin 234 kilometre sahil bandı olduğunu ve 161 kilometresinden denize girilebildiğini söyleyerek, ''İstanbulluların da denize girmeye hakkı var. Önümüzdeki 3 yılın sonunda İstanbul sahillerinin her yerinden denize girilebilecek'' dedi. Topbaş, 140 çözüm projesinin denize akan tüm dere ve atık suları kontrol altına alacağını ifade ederek, 35''inin tamamlandığını anlattı. Yapılan 73 dere ıslahına işaret eden Topbaş, Kabataş İskelesi''nde tanıtımı yapılan deniz süpürme araçlarıyla yüzeysel atıkların da toplandığını ifade etti.

İstanbullular''a çöplerini derelere ya da denize dökmemeleri çağrısında bulunan Topbaş, bu çöplerin daha sonra büyük maliyetlerle temizlenmeye çalışıldığını kaydetti.

Plajlar Özelleştirilmeyecek
Topbaş, halk plajlarına ilişkin özelleştirme yapmayacaklarını söyledi. Caddebostan ve Kadıköy''deki plajlar için İSKİ''nin 276 milyon YTL yatırım yaptığını ifade eden Başkan, buraların ilçe belediyesi tarafından işletilmek istendiğini anımsatarak şunları anlattı: ''3 şezlong koyarak hizmet verdiğini iddia etmek hoş değil. Bu haddini aşmaktır. Biz yerel yönetimler olarak halka hizmet için varız.''

İstanbul''un deniz ulaşımını tüm kent ulaşımının yüzde 10''una çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Topbaş, bu amaçla şehir hatlarını da kendilerinin işlettiğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.