Haberler

Torunlar''dan Gayrimenkule 450 Milyon Dolarlık Yatırım

Tarih: 4 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Gıda, kağıt, alışveriş merkezi işletmeciliği ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren Torunlar Şirketler Grubu, gayrimenkul sektöründe alışveriş merkezi, rezidans ve lüks konut üreterek büyüyecek. Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2006 yılını, ''yeni projeler yılı'' olarak değerlendirdi. Bursa''da bin 260 konutun bulunduğu Korupark Projesi''nin temelini 10 gün önce atıldığını anımsatan Torun, Korumax Alışveriş ve Eğlence Merkezi Projesi''nin de tamamlanmasıyla Bursa''nın, en büyük alışveriş merkezine kavuşacağını kaydetti. Torun, Bursa''daki iki projenin yaklaşık yatırım tutarının 200 milyon dolar olduğu bilgisini verdi. İstanbul''da da önemli 2 projeye başladıklarını dile getiren Torun, bunlarda birinin Zincirlikuyu-Garden Tower olduğunu, bu projenin 125 bin metrekare inşaat alanı ve yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım olduğunu söyledi. Bir diğer projelerinin de Haramidere''deki ''Deepo Center'' olduğunu belirten Torun, bu projenin yatırım tutarının ise yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu kaydetti. İstanbul''daki projelerin inşaatına ise bu yılın sonbaharında başlanacağını açıklayan Torun, Bursa''daki Korupark ve Korumax''ın 2007 Nisan''da, İstanbul projelerinin 2008''in sonunda tamamlanacağını kaydetti.

GYO Kurup Halka Açılacak
2007 yılının başında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na dönüşecekleri bilgisini veren Torun, yapabilecekleri ortaklık konusunda, ''Şu an bir ortaklığımız yok. Ticarette hayır demek için bir neden yok. Şartlar elverirse, uygun ortaklık teklifi gelirse neden olmasın? Yeni yatırımcılar var, bunlara açığız. Asıl hedefimiz bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) modeline dönüşüp, halka açılmak'' diye konuştu.

Konuta Talep Düşer
Son günlerde ekonomide yaşanan dalgalanmayla birlikte ''İnşaatçılar vergi rekortmeni olurlar'' şeklinde açıklamasını geri aldığını söyleyen Aziz Torun, ''Faiz oranlarındaki yükselme, ekonomik istikrarı bozan izlenimler, yatırımcıları tedirgin etti. Talepte ciddi bir düşüş olacaktır. Bu durumun geçici olmasını umuyoruz'' dedi. Projelerin danışmanlığını Avi Alkaş yaparken Bursa projelerinin mimarları Tatsuya Yamamoto, İstanbul''dakilerin ise Hadi Teherani olacak.

Garden Tower 44 katlı 150 milyon dolara malolacak Garden Tower 125 bin metrekare inşaat alanına, 8 katı apart residence, 36 katı residence, restoran ve hizmet ürünleri olmak üzere 44 kat olarak inşa edilecek. Zemin altında ise alışveriş ve yaşam merkezi, cafeler, ve sinema salonları yer alacak. Avcılar Haramidere E5 üzerine yapılacak Deepo Center alışverişte yeni bir dönemin başlangıcı olmayı hedefliyor. 167 adet mağaza, sinema ve eğlence alanlarının da yer alacağı Deepo Center, toplam 138 bin metrekare inşaat alanına sahip. Bursa''daki Korumax Alışveriş ve Eğlence Merkezi ise yaşam merkezi olarak tanımlanan ''''Korupark'''' ile bütünleşen bir yapı olarak hizmete sunulacak.

İkebana Evleri Metrekaresi 1.500 YTL''ye Satışa Çıktı
İstanbul''da A+ lüks konutlar inşa eden Güneri İnşaat, B ve C grubuna hitap eden 270 konutluk İkebana Projesi''nin satışlarına başladı. 1''inci satış dönemi taban metrekare fiyatı bin 500 YTL olarak belirlenen İkebana Konutları, döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle YTL olarak satışa sunuldu. Güneşli''de, Japon çiçek sanatı anlamına gelen özgün İkebana projesinin satışlarına start veren Güneri İnşaat, konutları Kasım 2008''de sahiplerine teslim edecek. Güneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Teoman Rıza Güneri, yedi blokta 63-313 metrekare arasında değişen konutların fiyatlarının 107.721 YTL ila 552.621 YTL aralığında olacağını dile getirdi. Güneri, ''Proje metroya 2 dakika, Havalimanına 5 dakika mesafede. Projenin tasarımı, Japon Mimar Tatsuya Yamamoto ve Mimar Gökhan Aktan Altuğ tarafından yapıldı. Japon süs bahçeleri, olimpik havuzu, her aileye iki otomobilin ayrıldığı garaj yer alıyor. Biz bu kapının ardında, komşuluk ilişkilerinin hakim olduğu huzurlu bir dünyayı şimdiden görebiliyoruz. 30 bin metrekare üzerine yapılacak inşaatta 14 bin metrekare peyzaj alanı bulunacak. Proje toplam 30 milyon dolara mal olacak. Kuveyt Türk''le imzalanan anlaşma çerçevesinde yüzde 1.14 oranında kar payı sistemi ile 20 yıla kadar uzayan vadelerde konut kredisi kullandırılacak'' açıklamasında bulundu.

Maslak''a Rezidans
Teoman Rıza Güneri, İkebana projesiyle birlikte konut üretmeye devam edeceklerini söyledi. Lüks gelir grubunun ev ihtiyacının devam edeceğini ve kendilerinin de bu alanda faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Güneri, ''Anadolu yakasında villa yapımına devam edeceğiz. Bunun yanısıra Anadolu yakasında yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde biz de yer alacağız. Deprem güvenliği olmayan evleri yıkıp yeniden yapacağız. Maslak''ta Oto Sanayi Sitesi''nin yanında 10 dönümlük bir alanda rezidans projemiz de kısa bir zamanda başlayacak. Ancak bir anda binlerce konut üretimine girmek istemiyoruz. Hedefimiz kademeli büyümek'' dedi.

Nascor İncek Villaları Ahşap Teknolojisi ile Enerji Tasarrufu Sağlıyor
Son dönemde adını İstanbul''da gerçekleştirdiği Rapsodi Evleri ve Çeşmeler Vadisi projeleri ile duyuran Aktürk, Ankara''nın en iddialı projelerinden Nascor İncek Vilları''nı satışa sundu. Her biri farklı mimari proje ile oluşturulan ve Türkiye''ye Aktürk tarafından Kanada''dan getirilen Nascor ileri ahşap teknolojisi ile oluşturulan villalarda güvenlik, çevre-insan sağlığı ve enerji tasarrufu konusunda en üst değerlere ulaşılabiliyor. Nascor ürünü bir konutun yıllık ısınma enerji ihtiyacı ortalama yüzde 65 daha az. Nascor İncek Villaları, depreme dayanım, enerji yalıtımı gibi alanlarda üstünlüğünü ispatlamış olan ileri ahşap yapı teknolojileriyle inşaa edilecek. Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu''ya yönelik üretim yapan Kanada linanslı Aktürk Nascor fabrikasında üretilen ahşap yapı elemanları ile oluşturulacak İncek Nascor Villaları, üstün özellikleri ve her villanın ayrı mimarı projeye sahip olması nedeniyle farklılık taşıyor.

Aktürk Yapı Genel Müdürü İsmet Ergül, yeni projelerinde villaların ahşabın sağladığı tüm üstün avantajlara sahip olacağını söyledi. 18 villalık projenin çok farklı olduğunu vurgulayan Ergül, ''Enerji tasarrufu sağlayan, depreme karşı üstün performans sergileyen bu teknoloji, ailenizle birlikte ömür boyu güven içinde yaşayacağınızın garantisi. Nascor İncek Villaları''nda yaşamaya başladığınızda, yıllık enerji tüketiminiz ortalama yüzde 65 azalacak. Yüksek montaj hızı sayesinde, 3 ay sonra villalara taşınabileceksiniz''dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.