Haberler

Çimentoda yatırım yarışı

Tarih: 3 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç
İnşaat sektöründe adeta bir patlama yaşanırken, artan çimento talebi yeni yatırım ve kapasite artırımlarını gündeme getirdi. Çimento sektöründe faaliyet gösteren 7 şirket, 12 yeni çimento fabrikası kuracak. Birçok fabrika da üretimlerini yüzde 100 artıracak ek yatırımlara başladı. Yeni yatırımların devreye girmesiyle üç yılda iki katına yükselecek olan çimento üretimi sayesinde fiyatların düşeceği tahmin ediliyor.

Üretim 2 kat artacak
Üretim kapasitesi açısından Avrupa''da birinci, dünyada sekizinci olan Türk çimento sanayi 2005''te 42.8 milyon ton çimento üretti. Yeni yatırımların devreye girmesinin ardından Türkiye''de çimento üretiminin 2010 yılında 83,2 milyon tona yükselerek bugünkü seviyesinin iki katına ulaşması bekleniyor.

2006''da yüzde 25 büyüyecek
Çimentoda iç tüketiminin 2005''te 35 milyon tona ulaşması ve sektörün yüzde 15,7 oranında büyümesinin ardından 2006''daki büyüme hedefinin yüzde 25''e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yeni yatırımların iç piyasayı dengelerden ihracatta sıkıntılara neden olabileceği belirtiliyor. 2005''te üretilen çimentonun üçte birinin ihraç edildiği Irak''ta üç yıl içinde yeni çimento fabrikalarının faaliyete geçmesi ve İran''daki fabrikaların da kapasite artırmasının ihracatı tehlikeye sokacağı kaydediliyor.


Çimentoda 7 şirket, 12 yeni fabrika kuracak
Sabancı Çimento Grubu, Orta Anadolu''da iki yeni çimento fabrikası kuracak. Fabrikaların toplam yatırım maliyeti 250 milyon dolar.

Lafarge-Orta Anadolu Çimento, Ankara-Polatlı''da yeni bir çimento fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Sanko Holding''e bağlı Çimko Çimento, Kahramanmaraş-Pazarcık''ta yıllık kapasitesi 3 milyon 300 bin ton yeni bir çimento fabrikası kuracak. Yatırım tutarı 250 milyon dolar.

Sanko Holding''e bağlı KİPAŞ Holding de Kahramanmaraş''ta yıllık 2 milyon ton kapasiteli çimento fabrikası yatırımına hazırlanıyor. Fabrikanın yatırım maliyeti 120 milyon dolar.

Ergünler Yol Yapı İnşaat, Bursa-Kestel''de yıllık kapasitesi 1 milyon 200 bin ton olan çimento fabrikası kuracak. Yatırımın maliyeti 70 milyon dolar.

Plato Madencilik, Kütahya Tavşanlı''da 120 milyon dolara yeni bir çimento fabrikası kurma hazırlığında.

Adoçim, Tokat''ta yıllık kapasitesi 2 milyon 500 bin ton olan yeni bir çimento fabrikası kuracak. Tesisin yatırım tutarı 150 milyon YTL.

Adoçim ayrıca Muğla, Kırklareli ve Kırıkkale''de çimento üretim tesisi, Tekirdağ''da ise çimento paketleme tesisi kurmayı planlıyor.

Soma Yapı da Manisa''da bir çimento fabrikası yatırımına hazırlanıyor.

Üretim kapasiteleri 2 katına çıkarılıyor
Akçansa Çimento, Çanakkale''de 108 milyon euro yatırım yaparak 2 milyon ton olan klinker ve çimento üretim kapasitesini yüzde 100 artıracak.

Konya Çimento, Konya''da 12 milyon euro''ya yeni bir çimento değirmeni ile 1.9 milyon euro''ya yeni bir çimento silosu kuruyor.

Mardin Çimento, Mardin''de yıllık 1 milyon ton kapasiteli yeni klinker ve çimento üretimi için ek yatırım yapacak.

Limak, 2006 ve 2007 yıllarında Ergani Çimento''ya 70 milyon dolar, Kurtalan Çimento''ya da 15 milyon dolarlık ek yatırım yapacağını açıkladı.

Hazır betoncudan çimentocuya tepki
Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy, çimentocuların ileriyi göremedikleri için bugünkü sorunların ortaya çıktığını söyledi. Paksoy, şöyle konuştu:

"İhtiyaç olmasına rağmen tüm kapasitemizle hizmet veremiyoruz. Pazar günleri fabrikalar çimento vermiyor. Çimento yokluğundan akşam saat 6''da tesislerimizi kapatıyoruz"

Paksoy çimentocuların, Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) mal vermek için ihracatı kısma kararını eleştirerek, "Bu karar TOKİ sosyal konut üretiyor diye alınmış ama TOKİ''nin konut fiyatları özel konut projeleriyle yarışıyor. TOKİ çimento fabrikası kurmasın diye mi bu anlaşma yapıldı" dedi.

Bakanlıkta hazır beton zirvesi
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, çimento üreticilerinden sonra önümüzdeki hafta da hazır beton ve demir üreticileriyle bir araya geleceklerini belirterek şunları söyledi:

"Geçmiş dönemlerde bazı sektörler, darboğazları istismar ederek, küplerini doldurma politikaları izlemişler. Devlet olarak eskiye dönüp her şeye müdahale etmek istemiyoruz. Demir konusunda da sıkıntılar var. Hazır betoncuların piyasayı daha çok dalgalandırdığı ortaya çıktı. Önümüzdeki hafta, salı veya çarşamba günü demirci ve hazır betoncularla bir araya geleceğiz. Devletçi müdahale olmadan, piyasa şartları içinde dengelemek istiyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.