Haberler

Tuz Gölü 40 yılda yüzde 50 küçüldü

Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Tuz gölünün bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldüğü belirtildi.

Doğal Hayatı Korumu Vakfı (WWF-Türkiye) Tuz Gölü Proje Sorumlusu Çağrı Deniz Eryılmaz, Konya Kapalı Havzası’nın dünyanın sayılı biyolojik çeşitliliğe sahip yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Havzanın, dünyada nesli tehlike altında bulunan 8 kuş türünün üreme bölgesi olduğunu hatırlatan Eryılmaz, bu eşsiz bölgenin doğal hayatının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Kontrolsüz su kullanımı ve yeni tarım alanlarının açılması nedeniyle havzadaki sulak alanlar üzerinde ciddi bir baskı oluştuğunu vurgulayan Eryılmaz, şunları kaydetti:

“Son 40 yılda Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin hektar sulak alan kaybedildi. Bu oran Van Gölü’nün 3 katı büyüklüğüne eşittir. Geriye sadece 1 milyon 250 bin hektar sulak alan kaldı. Buna bağlı olarak, Konya Kapalı Havzası’ndaki normal alanı 260 bin hektar olan Tuz Gölü’nün sulak alanı bugün 130 bin hektara çekildi. Yani Tuz gölü bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldü.”

Tarımsal su kullanımının kontrolsüz olmasının ülke genelini olduğugibi Konya Kapalı Havzası’nı da tehdit ettiğini belirten Eryılmaz, bölgedeki tarımsal sulamanın yeraltı sularıyla yapıldığını vurguladı.

Yer Altı Sularının Üçte Biri Konya''da
Türkiye’nin yeraltı sularının üçte birinin Konya Kapalı Havzası’nda bulunduğunu ve Tuz Gölü’nün bu yeraltı sularıyla beslendiğine dikkat çeken Eryılmaz, “Konya Kapalı Havzası’nda yaklaşık 50 bin su kuyusu bulunuyor. Bu kuyuların yaklaşık 26 bini kaçak durumdadır. Bölgedeki birçok çiftçi sulamasını, bu kuyulardan sağladığı suyla yapıyor. Bu da her yıl yeraltı sularını 1 metre aşağıya çekiyor. Bu durumdan ise Tuz Gölü ise doğrudan etkileniyor” dedi.

Eryılmaz, Tuz Gölü’ndeki su sorununun giderilmesi için özellikle bölgede tarım yapan çiftçilerin vahşi sulamadan damla sulama yönteminegeçmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki bütün sulak alanların, evsel, endüstriyel ve tarımsalatıklar nedeniyle kirlendiğini de kaydeden Eryılmaz, Tuz Gölü’ne her yıl binlerce ton atık gittiğini, bu atıklar yüzünden gölün ciddi boyutlarda kirlendiğini ve doğal dengesinin giderek bozulduğunu bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.