Haberler

Müze ve kütüphaneler belediyelere teslim

Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
Birçok alanda yaptığı uygulamalarla tepki çeken AK Parti, "kültür" e de el attı. Uşak müzesinde yaşanan Karun Hazinesi skandalına rağmen, AKP, il, ilçe ve beldelerdeki müzeler ile kütüphaneleri, belediyelere devretmeye hazırlanıyor. İlgili yasa tasarısı, Meclis Milli Eğitim Komisyonu gündeminde bulunurken, komisyonun CHP''li üyesi Mustafa Gazalcı, hükümeti, kültürü de özelleştirmeye çalışmakla suçladı.

TBMM İçişleri Komisyonu''nda kabul edilen ve halen Meclis Milli Eğitim Komisyonu''nun gündeminde bulunan tasarı, "il, ilçe ve beldelerde bulunan kütüphane, kültür merkezi, danışma bürosu, güzel sanatlar galerisi ve müzelerin belediyelere ve il özel idarelerine devredilmesini" öngörüyor.

Tasarıyla getirilmek istenen düzenlemenin ciddi sakıncalar doğuracağı uyarısında bulunan Mustafa Gazalcı, Milli Eğitim Komisyonu gündemindeki tasarıyla, "Kültür ve Turizm Bakanlı-ğı''na bağlı yaklaşık 1300 halk kütüphanesinin ve başta müzeler olmak üzere kültür kuruluşlarının belediyelere ve il özel idarelerine devredileceğini belirterek "bu durum, kültür yaşamımızı olumsuz etkileyecek" dedi.

Belediye ve özel idarelerin içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntılar yüzünden bu kültür kuruluşlarını gereği gibi işletemeyeceğine dikkat çeken Gazalcı, "kaldı ki belediyeler arasında bir birlik yok. Her belediye ayrı bir tutum içerisinde. Öğretim ve kültür birliği de, çıkarılırsa bu yasa nedeniyle zedelenecek" şeklinde konuştu.

Sorun: Personle ve Ödenek
AKP hükümetinin kültüre yönelik bu adımının olumsuz sonuçları olacağını belirten Gazalcı, "belediyeler ve il özel idareleri devraldıkları kuruluşların işletmesini devredebilir. Bu da kültürün de özelleştirilmesinin yolunu açabilir. Kültür Bakanlığı''nın, Kütüphaneler Genel Müdür-lüğü''ne bağlı kütüphaneleri ve kültür kuruluşlarını devretmesi, işlevini büyük ölçüde zayıflatır " görüşünü dile getirdi. Gazalcı, tasarıyla il kültür müdürlüklerinin de ortadan kaldırıldığına işaret ederek bu nedenle il kültür müdürlüklerinde çalışanların da mağdur olacağını kaydetti.

Sorunun personel ve ödenek sorunu olduğunu da ifade eden Gazalcı, "gerekli personel ve yeterli ödenek ayrılarak halk kütüphaneleri, müzeler ve kimi kültür kuruluşları bakanlıkta kalarak çok daha iyi işletilebilir. Kaldı ki belediyelerin ve il özel idarelerinin kütüphane, müze ve kültür kuruluşları açmalarına engel bir durum yok" ifadesini kullandı. Gazalcı, Anayasanın 63. maddesinde "devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirler alır" denildiğini hatırlattı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.